Článek
Jejich stavba je důsledkem zákazu skládkování odpadu, v němž firmy začaly vidět alternativu za drahá paliva pro výrobu energie, jako je plyn nebo uhlí.
V areálu chemického podniku Spolana Neratovice chce spalovnu odpadu vybudovat společnost FCC. Využít má stávající zchátralé objekty. Veškerou vyrobenou energii pak spalovna bude dodávat Spolaně. Kapacita spalovny má činit 160 tisíc tun odpadů za rok. Výroba tepla ve spalovně umožní podle investora nahradit většinu páry, kterou nyní Spolana vyrábí ze zemního plynu.
Projekt se jmenuje Pecen, což je zkratka názvu Průmyslové energetické centrum Neratovice. Pecen už má vydané souhlasné stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí.
„V současnosti probíhá územní řízení, přičemž územní rozhodnutí očekáváme počátkem roku 2025. Zároveň probíhají intenzivní práce na dokumentaci pro povolení stavby,“ uvedla podle ČTK mluvčí FCC Česká republika Kristina Jakubcová. FCC předpokládá zahájení provozu na přelomu let 2029 a 2030.
Přes třicet aut denně
S výstavbou spalovny mají však problém někteří místní obyvatelé i zástupci radnice v Libiši a Neratovicích. Obávají se hlavně navýšení nákladní dopravy. Popelářské vozy a nákladní auta mají svážet odpad jak z Neratovicka, tak i z Prahy, Lovosic a z dalších míst.
Podle zveřejněné prezentace projektu tak při plném provozu projede obcemi průměrně 33 nákladních vozidel. Místostarostka Neratovic Jana Hanslíková (Speciál Neratovice) informovala, že nejde jen o dopravu po zprovoznění spalovny, ale i při její stavbě. To by aspoň částečně mohla řešit jedna ze stanovených podmínek ze závěrečného stanoviska k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA).
Jednou z podmínek je zřízení úsekového měření rychlosti v Pražské ulici v katastru obce Libiš. Smyslem je dosáhnout u projíždějících aut dodržování maximální povolené rychlosti a tím i snížit hlukovou zátěž z dopravy. Opatření má udělat na své náklady firma FCC.
„Platí také náš závazek, že doprava bude do zařízení přes obec Libiš vedena pouze po komunikaci Spojovací, což je speciální příjezdová silnice pro areál Spolana,“ doplnila Jakubcová.
Dvě spalovny pod Řípem
Spalovna v Libiši není jediná, která se plánuje. Zařízení na energetické využití odpadu chystá i společnost ČEZ v areálu mělnické elektrárny v Horních Počaplech. Plánovaná kapacita zařízení je 320 tisíc tun. I v případě mělnické spalovny se řeší problematika dopravy, obce v okolí se dožadují silničního obchvatu. Středočeský kraj jej přislíbil, ale zatím nepostavil.
Ve Středočeském kraji se za rok vyprodukuje okolo 860 tisíc tun odpadu, což je v přepočtu na obyvatele přes 600 kilogramů. V současnosti končí většina na stále narůstajících skládkách. Podle zákona však bude od roku 2030 skládkování úplně zakázané.