Hlavní obsah

Ukrajinců ve středních Čechách opět hodně přibylo, bez nich by však byly firmy nahrané

3:55
3:55

Poslechněte si tento článek

Uklízečky, stavební dělníci, zdravotní sestry, řidiči a spousta jiných profesí zastávají na tuzemském pracovním trhu lidé z Ukrajiny. Do Česka přicházejí stále noví migranti z této válkou zasažené země. Ve Středočeském kraji jich za minulý rok přibyly více než čtyři tisíce a stovky dalších přicestovaly během ledna.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Při vlně příchodu migrantů z Ukrajiny pomáhala improvizovaná uprchlická centra. Ilustrační foto

Článek

Dočasnou ochranu získalo v kraji ke konci ledna už celkem více než 55 tisíc ukrajinských uprchlíků.

Spousty lidí se dívají na imigranty skrz prsty a nemají pro ně moc pochopení. Na druhé straně ale mnohé firmy a instituce včetně nemocnic přiznávají, že by se bez ukrajinských pracovních sil neobešly. Ve středočeském regionu je nejvíce uprchlíků soustředěno na Mladoboleslavsku. Jen v samotném městě jich podle evidencí žije 5,5 tisíce. To vytváří tlak na přeplněné školy, bydlení, dopravu.

Existuje ale i opačný pohled. „Bez Ukrajinců se v naší nemocnici neobejdeme. Pracují u nás nejen na lékařských pozicích, ale i jako zdravotní sestry, sanitáři, uklízečky, laborantky, v dopravě, v údržbě,“ jmenoval nejrůznější pozice předseda představenstva mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa. Nemocnice zaměstnává více než dvě stovky cizinců, prim hrají Slováci a Ukrajinci.

Ukrajinci u nás páchají zločiny méně, než by odpovídalo jejich podílu na společnosti

Domácí

„Co se týče odezvy například na ukrajinské sestřičky, tak je pozitivní. Ve své podstatě jde hlavně o to, že pacienti, pokud jsou spokojení a cítí empatii a profesionalitu ze strany nejen lékařů, ale i sester a sanitářů, tak nerozlišují, z jaké země jsou,“ dodal ředitel Řípa.

Nepostavilo by se tu nic

Podobnou zkušenost mají i stavební firmy. „Bez zahraničních dělníků by se tady nepostavilo nic,“ připustil majitel stavební firmy, který si nepřál zveřejnit jméno.

Obdobné je to i v dalších firmách včetně zdejší automobilky. Cizinci zde většinou pracují na pozici agenturního personálu. Ten se v těchto týdnech vrcholící chřipkové epidemie hodně využívá, aby nahradil nemocné kmenové pracovníky. V kolínské automobilce tvoří Ukrajinci dokonce třetinu zaměstnanců. Dohromady tu je zhruba 3200 pracovníků, z toho 1100 z Ukrajiny.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Uklidit v ubytovně pro uprchlíky z Ukrajiny pomáhali i jejich krajané.

Po vyhlášení příměří nebo konci války už žádný Ukrajinec nedostane dočasnou ochranu, řekl Rakušan

Domácí

Příchozí migranti z Ukrajiny se postupně zapojují do pracovního procesu. Za zmíněných 55 tisíc uprchlíků s dočasnou ochranou, mezi nimiž jsou i děti či senioři, jich má práci 26,5 tisíce. Podíl ekonomicky aktivních běženců, kteří získali zaměstnání, tak podle ČTK stoupl na 63 procent.

Podle analytika z krajské pobočky úřadu práce v Příbrami Petra Šindeláře nastupují zejména na dlouhodobě neobsazené pozice. Zaměstnavatelé díky nim v některých oblastech získali zaměstnance, které potřebovali.

„Zároveň ale platí, že do ČR přicházejí především ženy. Což v praxi znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu,“ uvedl pro ČTK Šindelář. V evidenci uchazečů o práci bylo v kraji ke konci ledna 1695 uprchlíků, před rokem jich bylo zhruba o 90 víc.

V mateřských, základních a středních školách v regionu je nyní přes 7400 ukrajinských dětí, zhruba o 600 více než před rokem. Drtivá většina je na základních školách.

Češi se bojí cizinců. Raději by měli za souseda Ukrajince než Rusa

Domácí

Výběr článků

Načítám