Hlavní obsah

Brutální zabíjení koček ve státní oboře zachycené na šokujícím videu podle policie není trestný čin

7:58
7:58

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Bodání klackem do zvířat chycených v připravené pasti a jejich následné zabíjení v oboře Březka v okrese Praha-východ nebylo trestným činem, ale pouze přestupkem. Takto po čtyřech měsících prověřování uzavřela policie brutální případ týrání, kterého se měl dopouštět přímo šéf státem vlastněné obory Libor Beníček.

Loňská reportáž Novinek a Aktu.cz o střílení koček v oboře BřezkaVideo: Jiří Forman, Radim Vaculík, Novinky, Aktu.cz

Článek

Závěry policie posvětilo i státní zastupitelství a kauza tak neskončila u soudu, ale jen na Městském úřadu v Černošicích. Ochránce zvířat to nadzvedlo ze židle. Verdikt policie označili za neslýchaný. Za trestný čin věc jednoznačně považuje i redakcí oslovený právník.

Na případ týrání a střílení především koček upozornily servery Aktu.cz a Novinky loni v srpnu, kdy zveřejnily video s děsivými záběry přímo z obory. Záznamy pocházejí z fotopastí umístěných v areálu. Kauza vzbudila pozornost nejen veřejnosti, ale i úřadů včetně Státní veterinární správy, krajské hygieny a rovněž policie.

Ta začala věc prověřovat pro podezření ze spáchání zločinu týrání zvířat, za který hrozilo v případě obvinění možným pachatelům až šest let vězení. Jenže k zahájení trestního stíhání Beníčka ani jeho podřízeného dělníka Václava Žáčka, který se měl na střílení rovněž podílet, nakonec vůbec nedošlo. Policisté totiž kauzu uzavřeli s tím, že o podezření z trestného činu nejde.

Děsivé záběry. Šéf státní obory Březka brutálně týrá a zabíjí zvířata

Domácí

„Kriminalisté z územního odboru Praha-venkov - JIH na základě výsledků prověřování, zejména pak výslechů osob, ohledání místa činu, vyhodnocení zajištěných materiálů, odborných vyjádření, jakož i výsledků prověrky na místě rozhodli o odevzdání věci k projednání přestupku týrání zvířat podle zákona na ochranu proti týrání, a to místně příslušnému správnímu orgánu - Městskému úřadu Černošice, odboru životního prostředí,“ sdělila v pátek Novinkám mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová.

Doplnila, že policisté o odložení věci rozhodli loni 30. prosince a své závěry poslali Okresnímu státnímu zastupitelství pro Prahu-východ, které případ dozorovalo. „A to se ztotožnilo s usnesením policie,“ uvedla na dotaz Novinek Schneeweissová.

Kauza je tak z pohledu trestního práva pravomocně skončena a policie případ předala už jen správnímu úřadu. „Stalo se tak v polovině tohoto týdne,“ doplnila mluvčí.

Foto: Jiří Forman, Radim Vaculík, Novinky, Aktu.cz

Brutální týrání zvířat ve státní oboře Březka

Za přestupek týrání zvířat lze uložit pokutu minimálně 5000 korun a může se vyšplhat až do výše jednoho milionu, přičemž zároveň může úřad zakázat dotyčnému činnost i chov zvířat na dobu až pěti let.

„Je to neslýchané, šlo zcela zjevně o utýrání většího počtu zvířat, to je jasně podstata trestného činu,“ uvedla Hana Janišová, předsedkyně Pražského spolku pro ochranu zvířat.

Trestní zákoník doslova uvádí: „Kdo týrá zvíře surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“ Pokud se navíc dopustí tohoto činu na větším počtu zvířat - což se v Březce stalo -, bude podle zákoníku pachatel potrestán „odnětím svobody na dvě léta až šest let“.

„Je neslýchané, že se české orgány činné v trestním řízení k tomu postaví způsobem, že je to vlastně maličkost. Jsou neuvěřitelně tolerantní vůči brutálnímu týrání,“ dodala Janišová.

Právník: Zvlášť surový způsob týrání

Také zkušený pražský právník Jan Černý vidí v jednání správce obory trestný čin, označil ho za příšerné. „Po zhlédnutí videa, které je pro mě naprosto šokující, mám jasno. Za mě se jedná o trestný čin týrání zvířat, a to ve třetím odstavci, kde pachateli hrozí až šest let odnětí svobody. Z mého pohledu se jedná o zvlášť surový způsob týrání a z videa je také zřejmé, že čin je páchán opakovaně,“ řekl v pátek Novinkám advokát Černý.

K rozhodnutí se vyjádřil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Jestli je to klasifikováno jako přestupek nebo trestný čin, to musí posoudit orgány činné v trestním řízení, nikoliv já jako ministr,“ řekl Novinkám.

Důležité podle něj je, že ministerstvo po zveřejnění videí zareagovalo a že Beníček tehdy jako správce obory skončil.

Olomouc přispěje majitelům na sterilizaci koček a kastraci kocourů

Olomoucký kraj

Areál obory Březka patří Výzkumnému ústavu lesního hospodářství a myslivosti, který spadá pod ministerstvo zemědělství. Ředitel ústavu Vít Šrámek po zveřejnění případu odvolal Beníčka z funkce a po intervenci ministra Výborného ho nakonec loni 12. srpna vyhodil.

„Že s dotyčným oborníkem byl ukončen pracovní poměr, to považuji za správný krok,“ komentoval to tehdy ministr. „Ve státní oboře nic podobného tolerovat nebudu,“ podotkl k tomu Výborný.

Zveřejněná videa zachycují Beníčka, jak do koček odchycených v kleci, které nemají kam utéct, bodá klackem a poté je tam fakticky popraví. Jedno ze zvířat nechá trpět, když ho střelí nadvakrát s časovou prodlevou mezi prvním a druhým výstřelem. Mezi oběťmi lesníka je podle záznamů i tchoř tmavý. Server Aktu.cz rovněž uvedl, že zabité kočky patřily místním obyvatelům. Obora je v katastru obce Kostelec u Křížků nedaleko Jílového u Prahy a Kamenice.

Záběry týrání zvířat rozčílily ministra Výborného: Takový člověk nemůže řídit oboru

Domácí

Nahrávky z posledního půlroku dění v oboře pocházejí podle Šrámka z jejich vlastních fotopastí, které prý odtamtud kdosi ukradl.

Sám Beníček se bránil tím, že se snažil kočky dostat klackem ven a pomoci jim. „Proč bych je dostával z pasti ven a pak je střílel,“ protiřečil si ale tehdejší správce obory. „Tady žádné píchání klackem neproběhlo,“ tvrdil v rozporu s nahrávkou.

Zastřelil i tchoře

Když byl následně dotázán, proč zastřelil i tchoře tmavého, který je uveden v červeném seznamu savců, mylně i přes své vysokoškolské vzdělání, znalosti a letité zkušenosti lesníka řekl, že šlo o kunu. Že se přitom jednalo skutečně o tchoře, následně Novinkám potvrdil i Beníčkův nadřízený Šrámek.

Ten zpočátku svého podřízeného bránil s tím, že odlovy koček probíhaly podle zákona o myslivosti, který to umožňuje. „Kočky jsou navíc spíše minoritním případem. Šlo tam spíše o lišky, které jsou odloveny z toho důvodu, že v oboře máme i chov drobné zvěře včetně významně chráněného tetřívka,“ podotkl v srpnu Šrámek.

Ministr zřídil expertní skupinu, která má dohlédnout na to, aby se v oboře netýrala zvířata

Domácí

Zastřelené kočky byly podle něj z hlediska zákona o myslivosti toulavé. A usmrceného tchoře označil za „šelmu a predátora“, jehož populaci je rovněž možné v uzavřených oborách redukovat.

Zveřejněné záběry tehdy šokovaly i ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda. „Já to považuju za strašné, protože na tom nebylo nic, co by bylo omluvitelné. Nebyl žádný důvod k tomu, co se tam odehrávalo. A rozhodně je mnoho dalších jiných postupů, které jsou humánní a které by zabránily tomu, aby kočky nepronikaly do té obory,“ kritizoval loni v srpnu chování Beníčka šéf veterinářů.

Podle Semeráda by měl dotyčný nejprve ověřit, zda kočky nebyly očipované či nepatřily někomu z místních, a případně jim je vrátit. I kdyby ne, je program nastaven tak, že jsou kočky vyšetřeny, zkontrolovány veterinárně, kastrovány a vráceny na svobodu.

Šéfa státní obory Březka kvůli brutálnímu týrání zvířat vyhodili

Domácí

Výběr článků

Načítám