Článek
V Mladé Boleslavi se bude stavět takzvaně na zelené louce, ve skutečnosti na poli na okraji města. Do průmyslového města a okolí se stěhuje hodně lidí za prací. Míří sem jak lidé z jiných regionů, tak i z jiných zemí. Pětina dětí ve zdejších už přeplněných školách jsou cizinci, někteří neumějí ani slovo česky. Třídy po 25 až 30 žácích jsou v takových podmínkách neúnosné.
Většina cizinců pochází nyní kvůli válce z Ukrajiny, což z hlediska komunikace s dítětem ještě není ta nejkomplikovanější destinace. Náměstek primátora pro školství Dan Marek (STAN) však jmenoval dlouhý výčet dalších zemí, odkud sem přicházejí děti a musí nastoupit do zdejších škol. Pocházejí z Mongolska, Vietnamu, Rumunska, Bulharska, Makedonie, Ruska, Maďarska, Číny, Chorvatska, Moldávie, Thajska, Německa, Velké Británie, Polska, Běloruska, Turecka, Litvy, Finska, Ázerbájdžánu a Srbska.
Rozhodně není výjimkou, že v jedné třídě sedí směsice dětí se čtyřmi či pěti různými rodnými jazyky. O překladatelích si mohou nechat všichni jen zdát, ti řeší až kritické situace.
Výjimka od ministerstva
„Bohužel v Mladé Boleslavi je situace poměrně specifická, ve školách máme zhruba 20 procent cizinců, je tu 750 Ukrajinců,“ uvedl Marek. Pro srovnání dětí ze sousedního Slovenska je tady 155. Město dokonce získalo od ministerstva školství výjimku pro zachování školy výhradně pro ukrajinské děti, jinak by musely být integrovány jako jinde do klasických tříd.
Pro malé Ukrajince přicházející kvůli válce je proto stále v Mladé Boleslavi speciální škola, už ale jen pro děti z 5. až 9. třídy. Ty menší musí rovnou do běžné školy.
Stavba nové školy, aby mohlo být ve třídách méně dětí a výuka měla patřičnou úroveň, se tady jeví jako nezbytná. Odhadované náklady na stavbu školy pro zhruba 540 dětí jsou kolem 800 milionů korun. Vzniknout má i sportovní hala a parkoviště. Letos by měl být vybrán projektant a stavět by se mohlo začít koncem roku 2026.
Spádové obce
Na opačné straně středních Čech v Benešově řeší radnice místa i pro děti z menších spádových obcí v okolí, aby se škola nemusela stavět v každé vesnici. Na to by rozpočty malých obcí nestačily. Město chce využít opuštěný areál a objekty bývalých Táborských kasáren, plánovaná škola by mohla poskytnout místo až devíti stovkám dětí
„Prověřuje se, zda je přední budova kasáren vhodná k přestavbě nebo zda bude nutné celý objekt zbourat,“ řekla Právu mluvčí benešovské radnice Tereza Lípová. „Stávající kapacita škol je naplněna a výhledově se předpokládá, že budou potřeba další místa. Tato škola by měla fungovat jako svazková, tedy i pro potřeby obcí v okolí,“ dodala Lípová, podle níž by nová škola měla patřit k těm větším ve městě.
Město už podalo žádost o dotace, na projektovou dokumentaci chce získat 35 milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj. Kromě školy by v chátrajícím brownfieldu měla podle ČTK vzniknout také školka, parkovací dům nebo sportoviště.