Článek
Na případ týrání a střílení především koček chycených v připravené pasti upozornily servery Aktu.cz a Novinky loni v srpnu, kdy zveřejnily video s děsivými záběry přímo z obory. Záznamy pocházejí z fotopastí umístěných v areálu a zachytily samotného tehdejšího správce obory Libora Beníčka a jeho podřízeného dělníka Václava Žáčka při popravách lapených koček.
Kauza vzbudila pozornost nejen veřejnosti, ale i úřadů včetně Státní veterinární správy, krajské hygieny a rovněž policie. Kriminalisté začali věc prověřovat pro podezření ze spáchání zločinu týrání zvířat, jenže obvinění vůči Beníčkovi ani Žáčkovi nakonec vůbec nepadlo. Policisté kauzu po pěti měsících uzavřeli s tím, že o podezření z trestného činu nejde a věc předali správnímu úřadu jako možný přestupek.
Podle zmíněných ochránců zvířat – stejně jako podle redakcí oslovených právníků – ale jednoznačně o trestný čin jde. Ochranářské spolky sepsaly proto 30. ledna prohlášení, které nyní s žádostí o přezkoumání kauzy rozesílají na Úřad vnitřní kontroly policejního prezidia, GIBS i Krajské státní zastupitelství v Praze. Požadují, aby se tyto úřady postupem policistů z Územního odboru Praha-venkov JIH zabývali.
Brutální zabíjení koček ve státní oboře zachycené na šokujícím videu podle policie není trestný čin
Za inciativou je pět různých ochranářských spolků – CATICO, Nadační fond Alice kočkám, Nadační fond Kocoura Felixe, Pražský spolek ochránců zvířat a Spolek na ochranu zvířat Dobříšsko. Jejich nesouhlas se závěry policie je znát už z názvu prohlášení: „Policie táhne za jeden provaz s vrahy zvířat“.
„S naprostým šokem jsme zaznamenali, že otřesný případ opakovaného zabíjení zvířat ve státní oboře Březka, kde existují dokumentární záznamy zachycující vrahy přímo při činu, nevedl k trestnímu stíhání pro prokazatelně spáchané trestní činy,“ napsali v něm.
Mají obavu, že případ v rámci přestupkového řízení půjde zcela do ztracena. „Je to návod, jak se i do budoucnosti vyhnout jakémukoliv postihu pro trestnou činnost páchanou na zvířatech, pokud se najde ‚dostatečně vstřícný‘ policista,“ uvedli v prohlášení ochránci.
Dodali, že prý dlouhá léta pozorují „zvláštní spřízněnost mezi ozbrojenci z řad myslivců a policistů“, kde většina jimi podaných oznámení pro zjevné a prokazatelné týrání zvířat byla bagatelizována různými způsoby: od odmítání přijetí oznámení přes zjevné výmluvy na nepříslušnost či nemožnost zjistit spolky jasně identifikovaného pachatele.
„A pokud již bylo konáno, až na výjimky to vždy byl jen přestupek, bez ohledu na mrtvá těla utýraných či zabitých zvířat. A nenalhávejme si, že díky silným místním vazbám byly kdy přestupky, zejména v menších městech a obcích, někdy dotaženy do nějakého potrestání pachatele,“ napsali autoři textu.
„Zelená mafie“
Rozhodnutí policie v kauze Březka považují za „skandální zpronevěření se policejnímu heslu Pomáhat a chránit“. Je podle nich třeba jednoznačně vyslat signál, že týrání zvířat, i když je prováděno tzv. myslivci či přímo státem, nebude tolerováno.
Podezření ohledně postupu policie ve vyjádření pro Novinky v pondělí zopakoval jeden z autorů prohlášení, profesor Vladimír Smejkal.
„Myslíme si, že policie v tom jede s těmi myslivci. Podle mě je to zelená mafie. Máme zkušenost, že zejména na těch místních úrovních policisté a myslivci spolu táhnou za jeden provaz a odstíhat někoho, kdo patří mezi tzv. myslivce, je v podstatě takřka nemožné,“ řekl Smejkal.
Ten je znám jako soudní znalec v oborech ekonomika, kybernetika, kriminalistika – ochrana dat a autorské právo. Zároveň v minulosti působil jako předseda Pražského spolku ochránců zvířat, 30 let je jeho členem a podle svých slov se neustále pohybuje v oblasti ochrany zvířat, zejména právě koček.
„Obrátíme se tedy postupně na zmíněné instituce, zcela jistě především na Krajské státní zastupitelství v Praze, kam jsme podávali původní trestní oznámení na možné pachatele – na správce obory Beníčka, tamního zaměstnance Žáčka i na ředitele Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Víta Šrámka, pod kterého obora patří,“ upřesnil redakci Smejkal.
Děsivé záběry. Šéf státní obory Březka brutálně týrá a zabíjí zvířata
„Myslíme si, že státní zastupitelství ten případ ani nedozorovalo, protože vyšetřovatelé ten případ ukončili s tím, že jde o přestupek, a rovnou ho předali obecnímu úřadu. Je to naprosto dokonalá cesta, jak se vyhnout dozoru státního zastupitelství, protože tímto rozhodnutím se policie v podstatě vyhnula jeho přezkumu. To se nám nelíbí a budeme žádat, aby se to přezkoumalo,“ vysvětlil důvody podnětu na policejní prezidium, GIBS i státní zastupitelství Smejkal.
Žádost o přezkum již pravomocně skončeného případu budou ochránci zvířat podle Smejkala opírat i o dění v jiné aktuální „ostudné kauze“ týrání zvířat, která se týká královehradeckého útulku. Tamní zaměstnanec zabil dvě nemocná tříměsíční koťata tak, že s nimi praštil o beton. Podle krajského soudu nešlo o trestný čin, koťata prý stejně umírala a muž jim tak zkrátil utrpení.
Proti takovému závěru se ale postavil končící nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který ve věci podal minulý týden dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle jeho názoru by měl být muž soudně trestán.
Pracovník útulku v Hradci mrštil o zem s nemocnými koťaty. Zkrátil jim utrpení, rozhodl soud
Zveřejněná videa z obory Březka zachycují Beníčka, jak do koček odchycených v kleci, které nemají kam utéct, bodá klackem a poté je tam fakticky popraví. Jedno ze zvířat nechá trpět, když ho střelí nadvakrát s časovou prodlevou mezi prvním a druhým výstřelem. Mezi oběťmi lesníka je podle záznamů i tchoř tmavý. Server Aktu.cz rovněž uvedl, že zabité kočky patřily místním obyvatelům. Obora je v katastru obce Kostelec u Křížků nedaleko Jílového u Prahy a Kamenice.
Areál obory Březka patří Výzkumnému ústavu lesního hospodářství a myslivosti, který spadá pod ministerstvo zemědělství. Ředitel ústavu Šrámek po zveřejnění případu odvolal Beníčka z funkce a po intervenci ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) ho nakonec loni 12. srpna vyhodil.