Hlavní obsah

Kutnohorská základní škola přijde na rok o jídelnu a kuchyň

2:24
2:24

Poslechněte si tento článek

Střední Čechy

Celý rok budou muset děti ze základní školy na Žižkově v Kutné Hoře chodit na obědy do jiných škol, případně se budou stravovat jinak a jinde než ve stávající jídelně. Ta se nachází v tristním stavu a není schopna dalšího provozu.

Foto: Město Beroun

Jídelna se samoobslužným výdejem jídel na základní škole v Tanvaldu. Ilustrační foto

Článek

Na příští rok je naplánovaná její zásadní rekonstrukce, či spíše stržení budovy a postavení nové a větší. V tu chvíli se bez zajištění obědů octne zhruba sedm set žáků a k tomu desítky pedagogů a dalších pracovníků školy.

„Hledáme možnosti, jak stravování zajistit. Jednáme s nedalekou průmyslovou školou a gymnáziem, zda by zajistily stravování alespoň dvou až tří stovek dětí. Podle toho, kolik se podaří zajistit míst v těchto školách, budeme řešit další možnosti pro ostatní,“ řekl starosta Kutné Hory Lukáš Seifert. (ODS).

Ve hře je varianta, že by se udělala jídelna z družiny, která by se přesunula do tříd. Další variantou je stravování v tělocvičně, kam by se přenesly stoly, židle, myčky nádobí a další vybavení.

„Zajistit jídlo pro tolik dětí není jednoduché, na vaření, přepravu i výdej jídel jsou přísné hygienické normy. Proto jednáme s ministerstvem o možnosti, že by aspoň přechodně nebyly teplé obědy, ale například ve formě sendvičů. To ale asi bude těžké prosadit proti zavedené tradici,“ předpokládá starosta.

Podstatné podle něj bude, aby bylo zajištěno stravování co nejblíže základní škole. „Jedná se hlavně o menší děti, které nemohou někam samy přecházet, musely by být pod dozorem, což by bylo náročné na zajištění,“ upozornil Seifert.

V Tanvaldu vybudovali bezezbytkové školní jídelny. Děti už vracejí jen prázdné talíře

Věda a školy

Stavba by měla odstartovat v polovině příštího roku, ovlivní tak školní rok 2025/2026. Stávající budova půjde patrně celá k zemi, snad vyjma některých obvodových zdí. Vzniknout má nová moderní kuchyně s jídelnou se samoobslužným systémem.

„Bylo by zde jedno hlavní jídlo a k tomu nabídka zeleninových či těstovinových salátů a dalších příloh, aby si strávníci vybrali a poskládali oběd z toho, co snědí. Jednoznačně to vede k menšímu plýtvání,“ objasnil starosta.

Náklady na stavbu nového stravovacího zařízení jsou kolem 40 milionů korun. Na samotnou stavbu není možné čerpat žádné dotace, využít by se ale mohly na nákup vybavení kuchyně.

Oběd z polotovarů. I taková může být ve školách budoucnost stravování, zní z kuchyně v Olomouci

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám