Článek
Středočeský kraj
Karlštejn a Kačina míří na UNESCO. Hrad Karlštejn s unikátní pokladnicí v kapli svatého Kříže a také zámek Kačina u Kutné Hory, jedna z nejvýznamnějších staveb empírové architektury, by mohly být zaznamenány na Seznam světového dědictví UNESCO. Usiluje o to Středočeský kraj, jehož vedení navrhlo zařazení hradu a zámku na takzvaný Indikativní seznam České republiky, což je klíčový krok k budoucí nominaci na prestižní list.
Autobusy jezdí na zbytky jídla. Zužitkovat zbytky potravin z jídelen a restaurací či prošlé z obchodů je možné i jako palivo. V Mladé Boleslavi díky tomu jezdí autobusy. Město nechalo postavit stanici, kde ze zbytků jídel vzniká bioplyn, jímž se plní nádrže vozů městské hromadné dopravy.
Pyramida z lidských kostí je obnovená. Kostnice v Kutné Hoře se doslova mění před očima. Před zraky návštěvníků totiž probíhá rekonstrukce pyramid vyskládaných z lidských kostí a lebek. V červnu skončila obnova první ze čtyř pyramid. Očištěné a zakonzervované středověké ostatky se vrátily na své původní místo pod klenbu kostela, na jehož opravách se podílel architekt Jan Blažej Santini Aichel.
Jihočeský kraj
Zelený smaragd. Památkáři dokončili čtyřletou rekonstrukci letohrádku Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě. Ten desítky let sloužil pouze jako kulisa pro divadelní představení na otáčivém hledišti. Po opravách lidé obdivují unikáty, které léta chátrající budova ve svých interiérech ukrývala. Jde například o jediný dochovaný funkční kouzelný stolek na světě, jímž si šlechta nechávala posílat do sálu jídlo.
Nová zbraň proti kůrovci. Jihočeští vědci vyzráli na kůrovce. Vyvinuli sondu, která lesníkům pomáhá zabránit kalamitě i zbytečnému kácení stromů. Bezdrátová kamerová sonda je umístěna na několikametrové teleskopické tyči a záznam přenáší do mobilu. Lesníci díky ní zkontrolují během hodiny desítky stromů a dostanou se i do těch nejvyšších míst.
Lékaři odstranili ženě obří nádor. Myslela si, že má kýlu, v břiše jí zatím rostl obří nádor. Řeč je o případu 68leté Marie ze Soběslavi, které lékaři z jindřichohradecké nemocnice odstranili 19kilogramový nádor. Náročná operace i dlouhá rekonvalescence dopadly dobře a pacientka se po třech měsících strávených v nemocnici mohla vrátit domů ke svým nejbližším. Náročná operace chirurgům trvala čtyři hodiny.
Lékaři odstranili pacientce na jihu Čech 19kilogramový nádor
Plzeňský kraj
Demolice ,,skleněného pekla“. Plzeň se konečně zbavila největší černé stavby ve městě, která patřila i mezi největší v zemi. „Skleněné peklo“, nikdy nezkolaudovaný a nevyužívaný vybydlený komplex, strašilo u Rokycanské třídy už od devadesátých let. Na jaře jej srovnaly se zemí bourací strojem, na jeho místě pak vyroste obchodní centrum a bytové domy.
Opravili a otevřeli zámek. Sběratel umění Jan Pelánek Lazarowitz a jeho manželka Hana koupili barokní zámek v Týnci u Klatov. Zdevastovanou památku opravovali 25 let. Rekonstrukce monumentální stavby vyšla na čtvrt miliardy korun. Od jara 2024 je opět přístupná veřejnosti.
Nádraží se vrátila podoba. Počátkem roku skončila po téměř třech letech komplexní rekonstrukce rozlehlé budovy plzeňského hlavního nádraží. Akce za miliardu korun vrátila stanici z velké míry podobu z roku 1907. Nepřehlédnutelná je zejména blyštící se kopule pokrytá zelenými měděnými šablonami.
Karlovarský kraj
Strom září vzpomínkami. Na hřbitově v Mariánských Lázních se rozsvítil takzvaný Křišťálový strom vzpomínek. Slouží pro důstojné uchovávání památky na zemřelé. Součástí pietního místa jsou nejenom svítící lístky s ostatky popela mrtvých či nadepsaným jménem zemřelého, ale nabízí i podzemní kolumbárium pro 600 uren.
Velký architektonický úspěch. Vestavba multifunkčního sálu v Císařských lázních v Karlových Varech od architekta Petra Hájka uspěla v 9. ročníku soutěže Interiér roku, kde získala Cenu zahraničních médií, která byla v rámci soutěže vyhlášena poprvé právě v tomto ročníku. Karlovarský kraj tak získal cenu jako první v historii soutěže.
V Mariánských Lázních se poprvé na světě rozsvítil Křišťálový strom vzpomínek
Ústecký kraj
Návrat vlaků na Kozí dráhu. Po 14 letech se v září vrátil železniční provoz do Krupky na Teplicku. Umožnila to dokončená oprava populární Kozí dráhy. Ústecký kraj si od prodloužení trati slibuje rozvoj cestovního ruchu, nově je totiž například možné dojet až k dolní stanici lanovky na Komáří Vížku. Kozí dráha byla otevřena před 153 lety, původně šlo o trať, kterou se podhůřím Krušných hor vozilo uhlí.
Filmařsky oblíbený kraj. Televize Nova už brzy uvede nový detektivní seriál nazvaný Vraždy v kraji. V listopadu se natáčel v Litoměřicích, mimo jiné proto, že Ústecký kraj v poslední době slaví velké úspěchy se svými filmovými vouchery. Jejich prostřednictvím rozdělí filmovým štábům 50 milionů korun. Pobídkový program poběží do roku 2027.
Narozeniny s rekordem. Hoďte na sebe triko s medvědem a přijďte oslavit naše 75. narozeniny. Přesně k tomu vyzývala děčínská zoologická zahrada. Chtěla tak vytvořit nový český rekord. A povedlo se! 31. srpna přišlo do zoo slavit více než tisíc lidí a z toho téměř polovina v tričku s medvědem. Do České knihy rekordů a kuriozit tak bude zapsán nový český rekord ve znění: Nejvíce lidí v tričku s medvědem na jednom místě, s celkovým počtem 450 účastníků, bylo v Děčíně.
Liberecký kraj
Nejmodernější koupaliště. Česká Lípa otevřela v květnu nové moderní koupaliště v části Dubice. Koupaliště za 300 milionů je nejmodernější vodní plochou v kraji a pojme 855 návštěvníků. Nechybí na něm tobogány, dětská brouzdaliště ani zázemí pro návštěvníky či občerstvení.
S bydlením pomáhá agentura. Pomoc s hledáním bydlení nabízí v Liberci od začátku roku nově zřízená městská nájemní agentura. Majitelům bytů garantuje bezpečný pronájem nemovitosti a zájemcům o bydlení zase férové podmínky na trhu. Vlastníci bytu nemusí mít strach, že nedostanou své nájmy anebo jim někdo poničí nemovitost. Služba pomáhá zejména lidem v sociální tísni, například samoživitelům.
K narozeninám památkou. Dárek ke svým devadesátinám dostala 1. července jablonecká radnice, která se stala národní kulturní památkou. Budova vznikla podle návrhu architekta Karla Wintera a dokončena byla v říjnu 1932. Na seznam národních kulturních památek se letos dostala také budova radnice v sousedním Liberci z pera architekta Franze Neumanna z roku 1893.
Královéhradecký kraj
Koncerty velké hvězdy. Hudebník Ed Sheeran se po pěti letech vrátil do Česka. V sobotu 27. července a o den později vystoupil na open air koncertech v Hradci Králové. Obě vystoupení navštívilo zhruba sto tisíc posluchačů a vše se odehrálo bez incidentů či dopravního chaosu.
Začala stavba hospice. Dvě stě milionů korun bude stát hospic, jehož stavba začala 7. listopadu ve Stěžerách u Hradce Králové. Už na jaře 2026 by měl nabídnout dvanáct lůžek hospicové péče a osm lůžek odlehčovací služby. V regionu je aktuálně pouze jeden kamenný hospic, a to v Červeném Kostelci.
Znovu se pracuje na D11. Po deseti měsících odkladů se počátkem října začal stavět úsek dálnice D11 z Trutnova na polskou hranici. Tam má navázat na polskou rychlostní silnici S3, otevřenou k českým hranicím loni v září, a na v létě hotovou trasu k Baltskému moři.
RECENZE: Ed Sheeran a všechny krásy mainstreamu
Pardubický kraj
Vlaky na modernizovaném koridoru. Správa železnic nechala opravit pardubické nádraží, které je jedním z nejdůležitějších na hlavním železničním koridoru z Prahy na Českou Třebovou. Nová jsou nástupiště, trakční vedení, ale i zastávka Pardubice centrum, která přiblíží cestující blíže do města. Čtyřletá generální rekonstrukce spolkla více než šest miliard korun. Na tři sta milionů vyšla lávka, která propojila místní část Duklu s nádražím.
Za rychlou péčí na urgentní příjem. V areálu pardubické nemocnice vyrostl špičkový urgentní příjem. Do prosklené budovy se přestěhovala oddělení ARO, jednotky intenzivní péče, neurologie, chirurgie, ortopedie, ale i operační sály. Na střeše pavilonu je heliport pro přistávání záchranářského vrtulníku. Moderní srdce pardubické nemocnice přišlo na 2,5 miliardy korun.
Řidiči se dočkali obchvatů. Kraj zprovoznil během roku čtyři obchvaty. Například Rokytna měří čtyři kilometry a slouží jako přivaděč na dálnici D35. Vyšel na necelých 295 milionů korun. Od konce srpna tak řidiči nemusí při cestě na dálnici D35 projíždět Dašicemi, ale napřímo po nové objízdné trase.
Vysočina
Povedený šampionát. Největší událostí roku na Vysočině bylo mistrovství světa v biatlonu s rozpočtem kolem 270 milionů korun. Český biatlon a organizátoři v Novém Městě na Moravě si vylepšili renomé, protože dokázali uspořádat prestižní akci v abnormálně vysokých teplotách. I když se akce konala v únorovém termínu, teploty neklesaly pod nulu ani v noci a naopak hodně pršelo, což komplikovalo přípravu tratí. I přes rozmary počasí zavítalo do Vysočina Areny přes 210 tisíc diváků. Přenosy České televize navíc sledovalo v průměru 750 tisíc diváků.
Prodloužený festival dokumentů zabodoval. Ještě větší pozornost než dříve přitáhl na přelomu října a listopadu festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Byl o čtyři dny delší než dosud – trval celkem deset dní. Osmadvacátý ročník mezinárodní akce uvedl 340 filmů, které vidělo celkem 110 tisíc diváků.
Netradiční stěhování staré zvonice. Stěhování zvonice v Křídlech na Žďársku přitáhlo na konci září stovky zvědavců. Přes 180 let starou a památkově chráněnou stavbu zvedl za přepravní konstrukci autojeřáb a přenesl ji zhruba o dvacet metrů dál. Hlavní podívaná netrvala ani půl hodiny a na závěr zazněl srdečný potlesk. Za zdánlivě jednoduchou operací ovšem byla spousta hodin příprav, s níž pomáhal i známý technik Pavel Pavel.
Olomoucký kraj
Zachránili muže s tyčí v hrudníku. Husarský kousek se povedl koncem května zhruba dvacetičlennému týmu lékařů Fakultní nemocnice v Olomouci, když úspěšně operovali Radovana Kučeru (59) z Bochoře na Přerovsku poté, co při trhání třešní spadl na kovovou tyč, která mu pronikla hrudní dutinou, propíchla obě plíce a jen o vlásek minula srdce, aortu, tracheu, jícen a další životně důležité orgány. Lékaři se shodli, že s tak raritním případem se ve své praxi dosud nesetkali.
Obří stavba v nemocnici. V olomoucké nemocnici rovněž započala stavba nového ústředního pavilonu B. Nová budova za zhruba 3,5 miliardy korun má začít sloužit v polovině roku 2028 a bude sídlem několika významných klinik nemocnice - neurologické, neurochirurgické, ortopedické a traumatologické.
Školu nahradila modulární. Výuka druhého stupně na základní škole v České Vsi na Jesenicku se po bezmála třech měsících 3. prosince vrátila z okolních středních škol do vlastních prostor. Šest budov školy poničených povodní dočasně nahradila modulární budova, kterou se podařilo v rekordním čase vybudovat na místě někdejšího školního hřiště.
Jihomoravský kraj
Brno se dá obkroužit. Zhruba polovina velkého brněnského městského okruhu je dostavěna, což je vynikající zpráva nejen pro řidiče z jižní Moravy, ale i z východních Čech, kteří jej využívají při jízdě do Chorvatska. Okruh se rozšířil o úseky Žabovřeská a Tomkovo náměstí.
Moderní koncertní sál. Po dlouholeté přestávce začala v centru Brna stavba Janáčkova kulturního centra, které bude mít nejmodernější koncertní sál v Evropě. Jde o investici za 2,3 miliardy korun.
Zahrada vyrostla do krásy. Památkáři nechali zrekonstruovat zahradu zámku v Lysicích na Blanensku. Přišla na bezmála 200 milionů korun a jde o největší investici v Česku do obnovy památkové zeleně. Areál s mohutnou kolonádou získal svoji podobu z 19. století.
Zlínský kraj
Dálnice na Slovácku. Na světě je 21 kilometrů dálnice D55 od Babic na Uherskohradišťsku po Bzenec na Hodonínsku. Několik prvních měsíců ale zůstane sjízdná ve čtyřkilometrovém úseku u Bzence pouze v jednom dálničním pásu pro oba směry. Důvodem jsou problémy související s vysokou hladinou spodní vody. Po kompletní dostavbě dálnice v budoucnu propojí střední, jihovýchodní a jižní Moravu.
Zachráněná sklárna. Sklárna Květná stála těsně před zánikem. Nakonec ji ale začátkem srpna odkoupil nový vlastník Josef Anovčín a ruční výroba skla tak ve Strání v podhůří Bílých Karpat pokračuje. Historie podniku sahá až do roku 1794 a jedná se o jednu z nejdéle fungujících skláren v Česku.
Narození mláděte lva konžského. Překvapení se koncem roku dočkali ošetřovatelé ve zlínské zoologické zahradě. Ve vnitřní ubikaci lvů konžských porodila lvice tři zdravá lvíčata. V šedesátileté historii zahrady se jedná o první potomky v Lešné chovaných lvů.
Sklárna v Květné oslaví znovuzrození
Moravskoslezský kraj
Ostrava má novou dominantu. Letos se v Moravskoslezském kraji podařilo úspěšně dokončit rekonstrukce vzácných památek a rozjely se dva unikátní, dlouho připravované projekty, a to za několik miliard korun. Jsou jimi výstavby dlouho odkládané moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky, a koncertního sálu světových parametrů.
Po téměř 25 letech se navíc probudil k životu památkově chráněný bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia. Na jaře město otevřelo i další zrekonstruovanou památku, která roky chátrala - Grossmannovu vilu. Krajská metropole ji chce využívat jako Brno slavnou vilu Tugendhat.