Článek
„Staveniště jsme již předali zhotoviteli,“ řekl Novinkám ředitel plzeňské správy Ředitelství silnic a dálnic Miroslav Blabol. „Na realizaci má šest měsíců, nejpozději koncem léta by měl být celý prostor vyčištěný,“ uvedl Blabol.
Podle Filipa Brudny, ředitele plzeňské firmy Biggest, která vyhrála příslušný tendr a už 27. ledna zahájí přípravné práce, to ale zřejmě bude podstatně dřív. „Na konci května by mohlo být hotovo,“ přislíbil Brudna.
A to i přesto, že zahájení vlastních demoličních prací pozdrží nález azbestových prvků uvnitř domu. „Lehká komplikace, projektová dokumentace s tím nepočítala. Na krajskou hygienu jsme již poslali příslušnou žádost, na vyjádření mají třicet dní. Takže předpokládáme, že se do toho zakousneme začátkem března. Jinak by nás tam nemělo snad už nic překvapit,“ konstatoval Brudna.
Původně se počítalo s tím, že k demolici dojde už loni na podzim. „Zdrželi jsme se mimo jiné kvůli financím. Odhady totiž hovořily o více než padesáti milionech,“ poznamenal Blabol. Nakonec se bude bourat podstatně laciněji. „Vítězná cena činí pouhých šestnáct procent té projektantské, tedy sedm a půl milionu,“ doplnil Blabol.
Na okruh si počkáme
K zemi půjdou „pavlačák“ i budovy sousedního bloku. „Zůstanou jen garáže při železniční trati, které se budou bourat až se zahájením stavby příslušné etapy východního silničního okruhu,“ upřesnil Blabol.
Tato okružní komunikace propojí dálniční přivaděč na Slovanech se Severním Předměstím a pomůže především tranzitní dopravě v ose Praha, Most a Karlovy Vary. Inkriminovaný dům leží v části, která povede od Rokycanské ulice k současnému konci okruhu u ulice Na Roudné. Tento úsek by se mohl podle současných předpokladů začít stavět v roce 2030.
„Letos jej chceme začít projektovat, půjde o společnou akci se Správou železnic. S majetkoprávním vypořádáním by zde neměly být problémy. Většina pozemků patří státu nebo městu, jen tři nebo čtyři jsou soukromé,“ připomněl Blabol.
S výkupy bude naopak zřejmě potíž v jižní etapě, tedy od slovanského přivaděče k Rokycanské třídě. „Tam jdeme částečně zastavěným územím,“ dodal Blabol. S termínem zahájení to v tomto případě vypadá na rok 2031 nebo 2032.
Sociální projekt
Pavlačový dům je odrazem politiky sociálního bydlení za první republiky. „Měl být první z řady,“ připomněl plzeňský architekt Petr Domanický. Jenže přišel Mnichov a dům se podařilo dokončit až za protektorátu. Uvnitř bylo čtyřiašedesát bytů, z nichž dvě třetiny měly jen jednu místnost. Záchody jim však většinou nechyběly. V sousedním později postaveném rohovém domě byla školka, obchod i hospoda.
Lokalita trpěla při bombardování na sklonku války. Odpudivé ghetto nakonec vybydleli bezdomovci, poslední roky jsou vchody zazděné. K předčasnému zbourání bloku tak vedou především bezpečnostní důvody.