Článek
„Je fakt, že barokní kostely jsou většinou už památkově chráněné všechny, tento nějak unikl evidenci,“ řekla Novinkám Jana Bukovská z plzeňské správy Národního památkového ústavu.
Mezi vypracováním návrhu na prohlášení kostela za památku a udělením příslušného statutu ministerstvem kultury uběhlo sedm let. Na střed obce, která má přes dvě stě obyvatel, se ale vztahuje už třicet let plošná ochrana a je vesnickou památkovou zónou.
Křesťanská dominanta zdejší návsi vyrostla zřejmě na místě středověké svatyně už někdy v průběhu druhé poloviny osmnáctého století. „Není ovšem vyloučeno, že je starší. Jsou tam třeba kropenky datované rokem 1737,“ podotkla Bukovská. Svatostánek je zajímavý věží situovanou nad presbytářem. „Jde o prvek typický pro tuto oblast kolem Chodové Plané,“ upozornila Bukovská.
Pár výjimek
Objekt spadá pod farnost v Plané u Mariánských Lázní. V plzeňské diecézi, která zahrnuje i Karlovarský kraj, vlastní římskokatolická církev celkem 256 kostelů. „Jen málo z nich není památkově chráněných, například kostel sv. Petra a Pavla v Rotavě anebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bublavě,“ sdělila Nicola Elisabeth Šimandlová, mluvčí plzeňského biskupství.
V prvním případě jde o sto let starou novorománskou stavbu, ve stejném duchu je vybudovaný i bublavský svatostánek – ten byl vysvěcen v roce 1887.
Nemáme zájem
Kostel v Zadním Chodově patří k těm, které církev nabídla obcím. K převodu ale nedošlo. „Zastupitelé to odmítli,“ konstatoval starosta Václav Brůžek (NK). „Objekt potřebuje rekonstrukci, léta se na něj nesáhlo. Pro nás by to byly ohromné peníze. Jen oprava kopule – pozlacený kříž z jejího vrcholu je raději uložený uvnitř v kostele – by podle mého odhadu stála tři čtyři miliony. Vyměnit by chtěly i některé stropní trámy,“ vysvětlil starosta.
Církev se snaží převést na místní samosprávy málo využívané svatostánky, v posledních třech letech šlo o několik desítek objektů. „Příkladem úspěšné spolupráce je třeba kostel svatého Víta, který převzalo město Dobřany, nebo kostel svatého Vavřince ve Stupně, jenž nově patří obci Břasy. V obou případech tam vznikla klíčová společenská místa, kde se konají koncerty, výstavy i další kulturní akce,“ připomněla Šimandlová.