Hlavní obsah

Zákaz pití na veřejnosti. V Plzni zřejmě přibydou další prohibiční zóny

3:46
3:46

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Pokud sedíte v Plzni na lavičce s otevřenou lahví piva, vína nebo kořalky, koledujete si o pokutu. Tedy pokud je to v širším centru, kde už skoro tři roky platí vyhláška zakazující popíjení alkoholu na veřejnosti. Zákaz se teď možná rozšíří i na další městské části.

Foto: MP Plzeň

Plzeňští strážníci ročně řeší tisíce případů porušení vyhlášky zakazující pití alkoholu na veřejnosti.

Článek

Vedení třetího plzeňského obvodu usiluje o to, aby se „suché“ zóny objevily i na dalších místech ve čtvrtích Bory, Skvrňany a Doudlevce. „Máme tam problémy s nepřizpůsobivými občany,“ řekl Novinkám starosta obvodu David Procházka (ANO).

„Třeba na Borech funguje dětská skupina vedle vietnamské večerky. A ti, co si tam koupí krabici vína, ji vypijí přímo na místě. V Doudlevcích u základní školy nebo zimního stadionu je to podobné. Hodně problémů máme také u Alberta na Skvrňanech,“ podotkl starosta.

Obvod požaduje, aby se vyhláška rozšířila o lokality ve skvrňanských ulicích Karla Steinera, Lábkova, Macháčkova, Terezie Brzkové, v Doudlevcích o části Doudlevecké ulice a na Borech o náměstí Míru, okolí náměstí Českých bratří, ulici Skupovu a U Borského parku.

Zákaz aktuálně platí pro centrální území mezi Škodovkou, mostem přes hlavní nádraží, Tyršovou ulicí a řekou Mží. Zahrnuje také náměstí Českých bratří, okolí Luny na Borech a břehy Radbuzy od mostu v Malostranské ulici až do centra. Konzumace alkoholu je zapovězená také na všech zastávkách MHD i kolem škol. Na předzahrádky, trhy nebo třeba kulturní akce se prohibice nevztahuje.

Celé město?

Změnu vyhlášky musí schválit městští zastupitelé. „Já s tím určitě souhlasím,“ reagoval primátor Roman Zarzycký (ANO). „Je na zvážení, zda toto opatření nezavést po celém městě. Osobně bych byl pro, ale k tomu je třeba souhlas od všech obvodů,“ podotkl primátor.

Například u starosty Slovan a opozičního zastupitele Lumíra Aschenbrennera (ODS) by takovýto návrh zelenou nedostal. Ostatně nepodpořil ani původní vyhlášku, kterou radnice přijala, když byla ODS u vesla. „Protože vždycky to odskáčou ti slušnější. Ti, co pravidla porušují, je stejně dodržovat nebudou,“ poznamenal.

Foto: MP Plzeň

K porušování vyhlášky dochází často v centrálním sadovém okruhu.

Naproti tomu radní pro bezpečnost Tomáš Kotora (PRO Plzeň) by rozšíření vyhlášky uvítal. „Dává nám možnost zasahovat proti lidem, kteří se na veřejnosti opíjejí. V širším centru to zabralo,“ dodal Kotora.

Opoziční zastupitel David Šlouf (ODS) nevyloučil, že třeba i plošné rozšíření vyhlášky podpoří. „Umím si to představit, narážet ve městě na opilé lidi není nic pěkného. Ale nevím, nakolik je to pro městkou policii efektivní nástroj, nakolik je schopná dodržování vyhlášky uhlídat,“ uvedl Šlouf.

Šestkrát denně

Loni řešili strážníci porušování vyhlášky v průměru skoro šestkrát denně. Celkem to bylo 2132 případů. „Tyto přestupky se řeší domluvou, pokutou na místě až ve výši deseti tisíc korun nebo se věc předává správnímu orgánu,“ sdělila mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová.

Podle Procházky by bylo ideální, kdyby vyhláška byla koncipována opačně. „Aby stanovila místa, kde se alkohol na veřejnosti konzumovat může. To by se však zřejmě nesetkalo s povděkem,“ uzavřel Procházka.

Plzeň zatrhla popíjení v centru města

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám