Hlavní obsah

Z ikonického plzeňského pavlačáku je hromada sutin, už zmizel i známý mural

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Už jen trosky zbývají ze známého pavlačového domu v plzeňské Jateční ulici. V pondělí dopoledne demoliční firma strhla i poslední zbývající boční stěnu s populární rozměrnou malbou spícího romského dítěte. Zkáza objektu se špatnou pověstí mrzí asi jen málokoho, za pár let tudy povede východní silniční okruh.

Demoliční četa v pondělí 31. března strhla štít ikonického plzeňského pavlačáku se známým muralem od streetartového umělce, který si říká ChemisVideo: Ivan Blažek, Novinky

Článek

„Dům jako takový zmizel,“ řekl Novinkám Filip Brudna, ředitel plzeňské firmy Biggest, která práce provádí. „Během dubna se ještě postaráme o spodní část stavby, v květnu dojde na kompletní terénní úpravy. Za dva měsíce tady může růst tráva,“ poznamenal Brudna.

Likvidace lokality, která si u Plzeňanů vykoledovala pověst ghetta, odstartovala před šesti týdny. K zemi šly i další budovy zdejšího bloku, na pavlačák došlo až naposledy. „Je to práce pro dva techniky, tři strojníky, pět řidičů a pět dělníků,“ zrekapituloval Brudna. Technika trosky třídila podle materiálu. „Suť se odváží na recyklační dvůr na plzeňských Borských polích,“ upřesnil Brudna.

Foto: Ivan Blažek

V pondělí ráno zbývalo z domu už jen torzo.

Firma tuhle akci vysoutěžila u Ředitelství silnic a dálnic za částku 7,5 milionu korun. „Jediným problémem byl výskyt azbestu, s nímž se původně nepočítalo. Tyto vícepráce navýší cenu o nízké jednotky statisíců,“ podotkl Brudna.

Bomby i bezdomovci

Pavlačový dům se začal stavět za první republiky v rámci snah o zajištění sociálního bydlení, dokončit se jej ale podařilo až v prvních měsících protektorátu. Uvnitř bylo čtyřiašedesát bytů - většina z nich měla sice jen jednu místnost, ale disponovaly záchodem.

V sousedním domě nechyběla školka, obchod a hospoda. V podobném duchu se měla nést i další zástavba, jenže bombardování na sklonku války plány změnilo. Ghetto nakonec vybydleli bezdomovci, v posledních letech byly objekty prázdné, před squatery je zabezpečovaly mříže i zazděné vchody.

Foto: Ivan Blažek

Dům v plzeňské Jateční ulici před demolicí

„Na bourání jsem nezaregistroval jediný negativní hlas, jen samé pozitivní. Veřejnost je ráda, že tahle hrůza z Plzně zmizela, nikdo si nepřál, aby budova stála dál,“ podotkl Brudna.

Streetartový umělec Chemis, který oprýskanou fasádu vyzdobil v roce 2022 v rámci festivalu Wallz realistickou malbou spícího romského děcka, se na zkázu svého díla podívat nepřijel. „Takový je život,“ řekl Novinkám už dříve. „Počítal jsem s tím, že dům čeká demolice, jen jsem nevěděl, kdy na ni dojde. Zůstanou fotografie a ty budou žít na internetu dál,“ uvedl Chemis.

Foto: Ivan Blažek

Zmizel i dům, který v roce 2023 vyzdobil italský umělec Mattio Campo Dall´Orto.

Pozemek patří městu, které s ním žádné plány nemá. Zhruba za pět let zde chce ŘSD postavit další etapu východního okruhu, která povede od Rokycanské třídy k ulici Na Roudné.

Výběr článků

Načítám