Hlavní obsah

Učitelé plzeňské elektroprůmyslovky: Ředitel selhává jako manažer, ať odstoupí

4:19
4:19

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Plzeňská elektroprůmyslovka, což je největší střední škola v kraji, řeší vzpouru učitelů proti řediteli Vlastimilu Volákovi. Drtivá většina kantorů požaduje, aby Volák rezignoval. Tvrdí, že jejich nadřízený je nekompetentní a instituci řídí špatně. Ředitel namítá, že pedagogové se nechtějí přizpůsobit změnám, s nimiž přišel. Stojí za ním i zřizovatel školy.

Foto: archiv školy

Plzeňská elektroprůmyslovka, k níž patří i vyšší odborná škola.

Článek

K odstoupení vyzvalo ředitele nejdříve devět jeho zástupců. Následně vznikla petice, kterou podepsalo dalších 147 ze zhruba 220 zaměstnanců, z čehož učitelů je 120. „Jsme všichni na jedné lodi. Ale bohužel máme ředitele, který do lodi systematicky navrtává díry. My je zatím stíháme ucpávat a vyléváme vodu, ale docházejí nám síly,“ líčila jedna z iniciátorek, Jana Koprdová.

Podle ní Volák svou funkci nezvládá. „Nedokáže odpovědět na jednu jedinou přímou otázku, neumí nic rozhodnout, přijmout zodpovědnost ani delegovat pravomoci,“ vyjmenovala. Doplnila, že ředitel vystupuje před zřizovatelem jako zachránce.

„Už dříve jsme měli zahraniční partnerské školy, studenti se zúčastňovali mezinárodních soutěží a podobně. Zásluhy se přiznávaly celému týmu, zatímco v současnosti si je připisuje jedinec. Dostal balíček se stříbrnou mašličkou, aniž musel hnout prstem,“ popsala.

Plzeňské školy mění nabídku pokrmů ve školních jídelnách. Chtějí dětem servírovat rybí a luštěninové speciality

Plzeňský kraj

Dále sdělila, že podobné je to s jinými plány, například s digitalizací. „Jeho návrhy by nás vrátily o dvacet let zpátky,“ nastínila Koprdová. Jí i jejím kolegům rovněž vadí opovržlivé chování ze strany ředitele i dlouhotrvající rozkol, jenž poškozuje dobré jméno školy. „Vaše působení vedlo k demotivaci pedagogického sboru, odchodům zaměstnanců a vytvoření negativního klimatu na našem pracovišti,“ stojí v dopise, jejž má redakce k dispozici.

Na školu chodí přibližně 1400 studentů. Koprdová vypočítala, že vzdělávání má na starosti 130 pedagogů, dalších asi 40 působí na škole externě. „Sto dvacet učitelů podepsalo petici. Jedná se o vážnou krizi. Dva roky jsme se snažili s ředitelem domluvit, ale marně,“ zalitovala.

Volák citovaná nařčení odmítá. Na pozici nastupoval v prosinci 2022, kdy ve škole údajně už panovala špatná atmosféra a kantoři byli rozhádaní. „Zřizovatel si mě vybral na základě vize, kterou se snažím naplňovat. To znamená pro většinu učitelů víc práce a méně komfortu, ale větší benefit pro žáky,“ podotkl.

Podle něj má vzdělávací instituce dobré jméno a mnoho úspěšných absolventů, nicméně potřebuje změnu. „Když se chcete někam posunout, musíte věci přenastavit. Doba kolem nás se vyvíjí, technologie mění svět a my se musíme vyvíjet s nimi,“ dodal.

Za důležité považuje především zklidnění situace. „Jsem schopen mluvit s kýmkoliv. Hledám řešení, stejně tak i kraj coby zřizovatel,“ konstatoval Volák. Rezignovat zatím nehodlá. Má prý rozběhnuté projekty a není zvyklý odcházet od rozdělané práce. „Jestliže do konce června neodejde, opustíme školu my,“ tlumočila Koprdová názor devíti zástupců ředitele.

Na problémy upozornila během pondělního jednání krajského zastupitelstva opozice. „Někteří učitelé zvažují odchod. I kdyby byl Vlastimil Volák super manažer, tohle je velice špatný signál,“ myslí si Michal Vozobule (TOP 09).

Náměstek hejtmana pro školství Vladimír Kroc (ANO) ubezpečil, že záležitostí se zabývá. Tento týden se postupně sejde s kantory. „Nechci to řešit rázným krokem. Potřebuji vyslechnout obě strany a najít kompromis. Je mi jasné, že stávající vedení je trochu mimo ředitelovu vizi, bojkotuje to. Pokud se ale škola nebude modernizovat, nehne se,“ zdůraznil. Plánuje přizvat kouče, jenž by na pracovišti dočasně působil. Před prázdninami pak situaci vyhodnotí.

Koupené falešné vysvědčení a šikana podřízených. Policie řeší poměry u strážníků ve Stříbře

Krimi

Výběr článků

Načítám