Hlavní obsah

Na plzeňském Boleveckém rybníku důkladně vymýtili rákosí, půjčili si stroj z Německa

3:41
3:41

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Rákosová a orobincová džungle u břehů největšího a nejoblíbenějšího plzeňského rybníka je pryč. Rybníkáři pomocí speciálního stroje vysekali několik hektarů těchto rostlin a v patřičných mezích je chtějí udržovat i nadále.

Břehy plzeňského Boleváku se zbavily rákosové džungleVideo: Ivan Blažek, Novinky

Článek

„V takovémto rozsahu se to dělalo vůbec poprvé,“ řekl Novinkám Martin Gregar z městské Správy veřejného statku. „Sekalo se všude. Od jachtklubu po kemp, přes nudistickou pláž až po Bílou Horu. Nevyčistili jsme jen několik míst,“ podotkl Gregar a dodal: „Doposud jsme na to neměli potřebnou mechanizaci. Žací loď Bolek, se kterou pravidelně vyžínáme vodní rostliny, silné stonky rákosu nezvládala, a především se nedostala tak blízko ke břehu. Půjčili jsme si tedy obojživelný pásový stroj z Německa,“ konstatoval Gregar.

Foto: Radka Žáková

Jak se kosí rákosí.

Kosení proběhlo v prosinci, teď bude ještě třeba odklidit posekané stvoly. Na jiných rybnících plzeňské soustavy se s podobným zásahem nepočítá.

Zatlačit zpět

Správa statku za službu zaplatila přes 1,1 milionu korun a podle hydrobiologa Jindřicha Durase, který má už léta na starosti kvalitu vody v „Boleváku“, to rozhodně nebyly vyhozené peníze. „Rákos a orobinec musíme regulovat, cílem je zatlačit je zpět,“ uvedl Duras a upozornil: „Kdyby se nechal být, zaniknou vstupy do vody u pizza pointu na hrázi, celá strana rybníka, na níž je pláž Ostende, by dramaticky zarostla také.“

Použitý stroj dokáže kosit až do hloubky 180 centimetrů. „Čím níže tyhle rostliny vezmete, tím snazší bude jejich následná regulace,“ vysvětlil Duras, podle něhož by se mělo sekání hlavně ve větších hloubkách v létě opakovat.

Rákosinová invaze souvisí s tím, že v rybníce je kvůli čistotě vody výrazně zredukovaná rybí obsádka. Rozrůstání rákosu a orobince nahrálo také sucho, kvůli kterému měl rybník v minulých letech i více než metr podstav. Dvakrát po sobě, v letech 2021 a 2022, se část rostlin likvidovala, a to i za pomoci bagru, který mohl vzhledem ke snížené hladině zajet až na obnažené dno.

Foto: Ivan Blažek

Takhle se likvidovalo rákosí v roce 2021, to ale měl rybník metr podstav.

Na podzim 2022 začala rybník díky unikátnímu projektu plnit přečištěná voda přiváděná potrubím z Berounky, loni v květnu byl rybník už plný, přičemž tento stav trvá s drobnými výkyvy doteď. „Ne všichni jsou z toho nadšení, občas si někdo postěžuje, že vody je moc a že se kvůli ní zmenšily pláže,“ poznamenal Gregar.

Písek a rampa

Právě pláže - konkrétně na Ostende a pod Bílou Horou - čekají letos vylepšení, město na ně nechá za šest set tisíc dovézt nový písek. „Auta jej začnou přivážet během února,“ sdělil Gregar. „Než jej rozhrneme po plážích, odstraníme z nich zbytky posekaného rákosu.“

Další novinkou má být vstup do vody pro handicapované - zatím je pro rampu se zábradlím vytipované místo u pointu na hrázi, nedaleko bezpečnostního přelivu. Jeho blízkost však může podle Gregara přinést problémy při schvalovacím řízení. „V případě nesouhlasu bychom vstup umístili na jiné místo hráze,“ nastínil Gregar.

Kdy dojde na realizaci? „V roce 2025 nebo 2026,“ přislíbil náměstek plzeňského primátora Aleš Tolar (STAN).

Je opět plný. Známému plzeňskému rybníku pomohl unikátní projekt

Koktejl
Související témata:

Výběr článků

Načítám