Hlavní obsah

Rodinné sídlo, hotel. O legendární Zelenou Horu se zajímají hlavně boháči z Česka

Nepomuk

Zájemců o legendární zámek Zelená Hora u Nepomuku, který proslavili Černí baroni spisovatele Miroslava Švandrlíka či tajemný Rukopis zelenohorský, je, zdá se, dost. Omšelou památku by ale většinou chtěli získat za méně než šedesát milionů, které požaduje vlastník, malá obec Klášter.

Foto: archiv obce Klášter

Kdo bude zámeckým pánem na Zelené Hoře u Nepomuku, bude jasnější po konci května.

Článek

Termín pro podávání nabídek se prodloužil z dubna na konec května. „Zatím se přihlásilo dvanáct zájemců,“ řekl Novinkám a Právu starosta Lukáš Brož (Za Klášter krásnější).

„Vypadá to nadějně. Zájem je poměrně velký, a to i ze strany solidních kupců, z nichž někteří již nějaké zámky vlastní,“ konstatoval starosta.

Více než čtyřhektarový areál, který za socialistické éry obsadila armáda, nabízí plzeňská kancelář JJ reality. „Podle mých letitých zkušeností je osm zájemců vážných, další se přihlásil nyní,“ zrekapitulovala realitní makléřka Jana Ježková.

Foto: Ivan Blažek

Za socialismu tady hospodařila armáda, stav z roku 2023.

Převažují prý tuzemští klienti. „Jsou i tací, kteří by z toho chtěli mít rodinné sídlo. Někdy je řeč o hotelu, ale nikdy ne v celém areálu, vždy v kombinaci s veřejným prostorem. A opravdu nikdo z toho nechce dělat ubytovnu,“ podotkla Ježková.

Čekali to horší

S vážnými zájemci zatím absolvovala čtyři individuální prohlídky komplexu. „Do půli května chci zvládnout zbytek, pak budu očekávat konkrétní nabídky,“ uvedla Ježková. „Doposud se všichni shodli na tom, že měli o stavu zámku horší představu. Očekávali, že ho vojáci zničili daleko víc,“ uvedla makléřka.

Foto: Ivan Blažek

Interiéry zámku, stav z roku 2023

Obec by chtěla objekt prodat za šedesát milionů, to však zatím zřejmě není ve hře. „Jsou to o něco nižší částky,“ prozradila Ježková. „Zámek bude potřebovat velké investice, i když stavebně je v relativně dobrém stavu. Má novou střechu, neteče tam, funguje elektřina, voda,“ dodala.

Poslední slovo při prodeji památkově chráněné nemovitosti – obec ji získala od státu v roce 1991 a na její revitalizaci nemá prostředky – budou mít místní zastupitelé. „Zřejmě nepůjde jen o cenu, ale také o budoucí využití zámku nebo o způsob složení financí,“ poznamenala Ježková.

Čo bolo, bolo

Snaha obce prodat Zelenou Horu zaskočila plzeňské hejtmanství, ministerstvo kultury i další aktéry čtyři roky starého memoranda, které předpokládalo, že na zámku vznikne expozice reflektují dějiny zámku s důrazem na totality dvacátého století.

O „oprášení“ zmíněné dohody usiluje petice, kterou už podpořili památkáři, architekti či umělci. „Zatím máme asi čtyři stovky podpisů, pošleme ji na obec, kraj i ministerstvo kultury,“ informoval Pavel Kroupa z petičního výboru.

Brož k memorandu uvedl, že se do jeho plnění zapojila pouze obec a kraj. Hejtmanství poskytlo téměř dvoumilionovou dotaci na pořízení vstupní dokumentace.

Příslušného krajského radního Libora Picku (STAN) přístup obce mrzí. „Budeme s ní nicméně dál jednat,“ sdělil Picka.

Kraj by měl o převzetí areálu zájem, rozhodně však ne za šedesát milionů. „Pokud, tak by šlo o jednotky milionů. Dostali by sice méně peněz, ale na druhou stranu jistotu, že Zelená Hora bude fungovat,“ zdůraznil Picka.

Obec prodej komplexu za symbolickou cenu už v minulosti odmítla. „Musíme se chovat jako řádní hospodáři,“ uzavřel starosta Brož.

Související témata:

Výběr článků

Načítám