Článek
V zanedbaném areálu bylo v poslední době několik zátahů. Policie však svá zjištění nespecifikovala. „Objekt v Nádražní ulici není zkolaudovaný jako ubytovací zařízení. Vlastníky jsme nejdřív vyzvali k nápravě. Protože neuposlechli, zahájili jsme správní řízení,“ nastínil vedoucí tachovského stavebního úřadu František Svoboda.
Majitelé následně dostali finanční sankci a také zákaz využívat prostory k nelegálním účelům. Ani to je ale nezastavilo. „Při podzimní kontrole jsme zjistili, že v činnosti pokračují,“ upozornil Svoboda.
Podle něj už úřad nemá jiné alternativy. „Můžeme dávat pokuty, dokud toho nezanechají. To je všechno,“ shrnul s tím, že některé instituce mají ještě omezenější pravomoci.
Otřesné podmínky na plzeňských ubytovnách: štěnice, špína i placení nájmu sexem
Jeho slova potvrdila Jana Bělohlávková z krajské hygieny. „Jedná se o nelegální ubytovnu. Podle zákona do ní nesmíme ani sami vstoupit. Prakticky nemáme co kontrolovat, protože oficiálně nejde o ubytovací zařízení se schváleným provozním řádem. Můžeme dát podnět stavebnímu úřadu, aby konal, což jsme učinili,“ konstatovala Bělohlávková, jež je vedoucí odboru obecné a komunální hygieny a podpory veřejného zdraví.
Stejný postup museli zvolit třeba hasiči, kteří dohlížejí na dodržování požární bezpečnosti. Jejich mluvčí Petr Poncar uvedl, že výsledky předali na stavební úřad. Blíže se k záležitosti nemohl vyjádřit.
Jak Novinky minulý týden ověřily na místě, prostory nadále slouží jako nelegální ubytovna. „Žije tady zhruba sto lidí, převážně ukrajinských uprchlíků,“ popsala místostarostka Vendula Machová (Volím Tachov).
Dospělý nájemník platí měsíčně pět tisíc korun, za dítě musí uhradit polovinu částky. Třiatřicetiletá Olga z Doněcké oblasti vůbec netušila, že ubytování je načerno. „Všechny papíry jsem si ale zařídila,“ divila se. Jeden pokoj sdílí se svým synem, kuchyň a sociální zařízení je společné s dalšími. „Jsem ráda, že máme střechu nad hlavou. Pro nás Ukrajince je to dobré,“ zhodnotila to žena, která pracuje v místní fabrice.
Ocenila, že majitelé nechtěli před nastěhováním žádnou kauci. „Kdybych náhodou neměla peníze na nájem, počká dva tři měsíce a nevyhodí mě. A za syna platím jenom půlku,“ vypočítala.
Místostarostka však takový postup označila za obchod s chudobou. Město se snaží dlouhodobě proti podobným praktikám bojovat. „Nedisponujeme ale žádnými represivními nástroji. Koordinujeme společné kontroly. Jediné, co z toho často vzejde, jsou ovšem podněty na stavební úřad,“ sdělila.
FOTO: Hongkongské klecové byty. V tomto pekle žije přes 200 tisíc lidí
Redakce oslovila spolumajitele objektu, kterým je realitní makléř Zdeněk Sirný. Prohlásil, že budovu kupovali před pěti či čtyřmi lety už jako fungující ubytovnu, v podnikání tak chtěli pokračovat. „Objekt jsme začali postupně rekonstruovat, aby byly naplněny všechny předpisy, do toho však začala válka na Ukrajině,“ hájil se.
Nechal se slyšet, že ve spolupráci s Českým červeným křížem a dalšími organizacemi následně poskytovali zázemí zdarma matkám s dětmi. Blanka Dobrotová z tachovské pobočky Českého červeného křížem však odmítla, že by ubytování vůbec zařizovali.
„O tom nic nevím. Vydávali jsme pouze potraviny, oblečení a základní hygienu,“ vyjmenovala. Informaci nemá ani vedení Tachova, ani Róbert Miček z plzeňského hejtmanství, který koordinoval pomoc ukrajinským uprchlíkům v celém kraji.
Sirný dále zmínil, že po odeznění bytové krize uzavřeli smlouvu o pronájmu prostor s dalšími subjekty. Ty však nechtěl konkretizovat. „To je interní věc,“ argumentoval. Nájemníci ovšem potvrdili, že jednají přímo s ním, s nikým dalším. „Jsem správce, takže komunikují se mnou,“ řekl realitní makléř. Podle zjištění Novinek mají obyvatelé smlouvu se společností East lake, jejímž jednatelem je opět Sirný.
Důrazně odmítl, že nelegálně podniká. „Vzhledem k tomu, že se objekt prodává, je to pro mě uzavřená záležitost,“ podotkl. Kancelářské prostory sám nabízí za 48 milionů korun.
Šéf stavebního úřadu poukázal, že ve městě jsou další nelegální ubytovny. Protože ale kontroly musejí dopředu hlásit, obvykle dají vlastníci před jejich příchodem vše do pořádku. Opakovaně společně s policií a dalšími orgány zasahovali třeba v obchodním domě Centrum. „V jedné místnosti bez oken se tísnili čtyři lidi. Byly tam naprosto nevyhovující podmínky,“ připomněl.
Machová dodala, že problematiku dlouhodobě řeší. Na komplikace upozorňují mimo jiné zástupce ministerstva vnitra či prezidenta.