Článek
Nejde o maličkost, ale o zhruba miliardovou investici. Město chce vyměnit 23 tisíc svítidel a přes třináct tisíc stožárů. „Máme tady lampy ještě od komunistů,“ shrnul situaci primátor Roman Zarzycký (ANO) na jednání městského zastupitelstva, které záměr obnovy veřejného osvětlení projednávalo a přes námitky opozice také schválilo.
Obměna dosud probíhala pomalou metodou. Podle radniční koalice, kterou v Plzni tvoří ANO, STAN, Piráti a hnutí PRO Plzeň, by se ovšem vyplatil co nejrychlejší postup, a to především kvůli předpokládaným úsporám elektrické energie. Náhrada výbojkových světel novým LED osvětlením má uspořit až čtyřicet procent elektřiny, přičemž toto procento může při využití stmívacích světel ještě stoupnout. Loni platilo město za elektřinu téměř 43 milionů.
„Utrácení desítek milionů za elektřinu považuji za mrhání veřejnými prostředky,“ prohlásil Zarzycký a dodal: „Chceme veřejné osvětlení modernizovat, je to ale ambiciózní plán, na který teď nemáme prostředky. Zmapujeme veškeré možnosti na trhu a v následujících maximálně dvanácti měsících chceme zastupitelům představit, zda půjdeme cestou PPP projektu, nebo úvěru.“
Pokud se město rozhodne pro PPP projekt, postará se o masivní akci soukromá společnost. Bude na to ale mít šibeniční termín maximálně dvou let, což obnáší mimo jiné výměnu zhruba dvaceti stožárů denně. Najít takovou firmu nebude úplně snadné. „Podle informací, které mám, jich je do deseti po celé Evropě,“ poznamenal Zarzycký.
Plzeň chce příští rok prostavět rekordní peníze, na investice dá 4,5 miliardy
Opoziční zastupitelé z TOP 09 a ODS nerozporovali potřebu inovace, analýza, od které se odvíjí postup radnice v této věci, ale podle nich má řadu nejasností. „Chceme, aby ten projekt stál na reálných ekonomických základech,“ uvedl Michal Vozobule (TOP 09) a upozornil kupříkladu na fakt, že náklady na údržbu systému budou po jeho modernizaci stoupat, místo aby klesaly.
„To přeci nedává žádný smysl,“ podotkl. Loni šlo o 31 milionů, do budoucna by to mělo být 54 milionů, v tom je však kupříkladu i každoroční výměna 250 stožárů.
Z analýzy vyplývá také to, že v případě úvěru by radnice splácela patnáct let dvanáct milionů měsíčně. Pokud se tedy soukromý sektor vejde pod tuto částku, bude výhodnější jít cestou PPP projektu.
„Těch dvanáct milionů je klíčových, přitom když se ptáme na čísla, z nichž tento údaj vychází, nejste schopni odpovědět,“ poznamenal Petr Suchý (TOP 09) a doplnil: „Pokud to někdo schválí, tak se jeho odvaze divím. Rozjedete vlak, který už nebudete mít možnost zastavit.“
Vedení města podobné útoky odráželo s tím, že PPP projekt je jen jedna z variant. Pro byla nakonec koalice a opoziční SPD, zbytek opozice byl proti nebo se zdržel hlasování.