Článek
Nápad mu dal pořádně zabrat. Najezdil stovky kilometrů a měl desítky telefonátů. „Věnoval jsem se tomu zhruba tři měsíce. Poslední záběr jsem udělal až na Štědrý den,“ rekapituluje zakladatel projektu We love Šumava.
Zatímco rodina se vydala čtyřiadvacátého prosince na procházku, on vyrazil na vodní hrad Švihov. Ten filmaři v pohádce proměnili ve statek, kde Popelka s macechou a sestrou Dorou bydlela. „Do poslední chvíle jsem čekal na sníh, který ne a ne předtím napadnout. Když jsem ale na Švihov přijel, začalo chumelit,“ říká Brož.
Doplňuje, že počasí tehdy potrápilo i štáb. „Na Švihově totiž nebyl sníh. Náklaďáky ho sem nejdřív vozily. Pak se filmaři rozhodli, že se raději přesunou na Šumavu. Jenže tam ho pro změnu zase bylo tolik, že u Javorné zapadli,“ pokračuje.
Nejtěžší pro Brože bylo hledání dosud neznámých lokací. Zásadně mu pomohl Josef Fiala, jenž v pohádce jezdil na koních a zaskakoval za herce. „Udělali jsme si výlet, on mi ukazoval jednotlivá místa a vyprávěl spoustu příhod. Třeba jak ležel schovaný pod nohama Vladimíru Menšíkovi, když jel s povozem, a tahal za otěže,“ nastiňuje.
Koně se opravdu splašili
Fiala rovněž prozradil, že některé scény nebyly hrané, ale skutečné. Například když Dora ujíždí ze statku, kočár spadne do rybníka v Mezihoří a koně se splaší. „Oni se skutečně vylekali a utekli. Naháněli je pak několik hodin a našli až v nedalekém Dehtíně,“ líčí.
Díky pamětníkům nakonec Brož zjistil i to, kde zmizela Popelka před princem, když se poprvé potkávají v lese, nebo na jakém stromě se ukrývá poté, co uteče převlečená za mladého myslivce. „Pořád mi ale zůstával jeden oříšek, kde hlavní hrdinka pere prádlo. Až po zveřejnění videa se mi ozval pán, že to je na Řezné v Železné Rudě, kde bydlím. Měl jsem to přímo u nosu,“ usmívá se dobrovolník.
Kromě šumavských lokací nesměl vynechat ani německý zámek Moritzburg coby princovo sídlo. „Památka je hojně navštěvovaná, takže jsem třeba hodinu stál pod schody, aby nikdo nešel a já mohl udělat správný záběr. Všechno jsem točil na telefon. Samozřejmě je to jiné než filmová kamera, ale snažil jsem se co nejvíc scény trefit,“ uvádí sedmatřicetiletý muž.
Srovnávací snímek zveřejnil 25. prosince na sociálních sítích a strhla se obrovská lavina reakcí. Dosud ho viděly čtyři miliony lidí a sdílely desítky tisíc. „Jsem rád, že se výsledek líbí. A ještě u toho můžu propagovat milovanou Šumavu. Psali mi nejenom Češi, ale třeba Němci nebo Norové, u kterých je pohádka taky velmi populární,“ zmiňuje.
Pro velký zájem vytvořil také mapu s místy, kde jednotlivé scény vznikaly, aby je návštěvníci mohli snadněji na Šumavě najít. V hlavě už má další námět. Pravděpodobně opráší lokace, kde se natáčel Anděl Páně. „A nebo přijde na řadu Slunce, seno…,“ přemítá.