Článek
Na západě by mohl fungovat od letošního druhého čtvrtletí, informoval plzeňský hejtman Kamal Farhan (ANO). „Jsem přesvědčen, že jde o doplňkovou službu pro občany, kteří mají větší vzdálenost na pohotovost. Jsou třeba v odlehlých oblastech,“ nastínil hejtman.
Zájemci kontaktují lékaře díky aplikaci a spojí se s ním přes webovou kameru. „Poskytne první konzultaci, udělá anamnézu, pošle e-recept nebo rozhodne, jestli třeba maminka s dítětem má jet na běžnou pohotovost, nebo rovnou do nemocnice,“ doplnil.
Plzeňský kraj připravuje dokumentaci pro výběrové řízení, kterou nejdříve projedná rada a až poté zastupitelstvo. Farhan dále uvedl, že na jihu Čech se online pohotovost osvědčila. Jeho slova potvrdil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). „Službu už využívá pětadvacet tisíc registrovaných uživatelů,“ vypočítal.
Podle něj velká část pacientů, kteří dorazí na klasickou pohotovost, dostane stejnou léčbu, jakou jim naordinuje lékař online. Zmínil, že zájem se naposledy zvýšil během uplynulých vánočních svátků. Jenom na Štědrý den šlo o 220 pacientů. „Maminky s dětmi ani dospělí pacienti nemuseli jezdit nikam do nemocnice, mohli vše řešit z domova. Díky tomu snižujeme zátěž na zdravotní personál na pohotovostech,“ vysvětlil Kuba.
Plzeňský kraj by po jihočeském vzoru také nesjednával smlouvu přímo s lékaři, ale s externím poskytovatelem. Ten by pak zajistil dostatečný počet odborníků. Cena se bude odvíjet od výsledku výběrového řízení. Farhan odhaduje, že měsíčně půjde o 1,5 milionu korun.