Článek
Dotaz ohledně klavíru pro Středisko volného času Radovánek vznesl Michal Vozobule (TOP 09). „Zarazilo mě, že nástroj je zrovna pro tuhle organizaci, která řeší dětské kroužky,“ zopakoval později Novinkám svou námitku.
Podle jeho názoru se jedná o nákladnou věc. „I na úrovni města jde o něco zcela výjimečného,“ upozornil politik, který sedí také v plzeňském zastupitelstvu.
Připomněl, že v minulosti se na radnici bouřlivě diskutovalo o klavíru pro místní Nové divadlo. „Tehdy stálo zhruba čtyři miliony. Pravda, že jeho cena by dnes byla vyšší. Ale myslím, že pro děti by se mohl pořídit levnější nástroj,“ uvedl.
Prezident podepsal státní rozpočet. Přes výhrady svých poradců
Zdůraznil, že rozhodně není proti podpoře nadaných žáků. Snahu kraje zaměřit se na umělecké talenty oceňuje. „Nicméně si nejsem zcela jistý, jestli je pořízení jednoho super luxusního nástroje ta správná cesta. Příště třeba budeme kupovat stradivárky,“ glosoval Vozobule.
Ministr kultury a zastupitel Martin Baxa (ODS) řekl, že požadavek na tak drahý klavír je hodný pozornosti. Tvrdil, že cena je srovnatelná s nástroji ve vyhlášených hudebních souborech.
Radní pro kulturu vysvětlil, že koncertní křídlo využijí nadaní žáci všech základních uměleckých škol v Plzeňském kraji. Poslouží také pro hudební přehlídky a soutěže. „Rozhodně není pouze pro Radovánek,“ podotkl.
Rozpočet Plzeňského kraje
- Plzeňský kraj bude příští rok hospodařit s příjmy 9,673 miliardy korun a výdaji 12,240 miliardy Kč
- schodek pokryjí přebytky z předchozích let
- na investice půjde 5,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o šestnáct procent
- na dopravu hejtmanství vydá skoro čtyři miliardy, na zdravotnictví téměř miliardu, stovky milionů zamíří do školství, životního prostředí a na dotační programy pro rozvoj obcí
- pro rozpočet hlasovalo 36 zastupitelů, proti bylo devět a pět z nich se zdrželo
Picka rovněž uvedl, že citovaných šest milionů korun je maximální cena. „Ještě nemáme vysoutěženo, náklady mohou být i nižší. Určitě to není mrhání finančních prostředků ani drahý špás. Chceme, aby žáci na přehlídkách a soutěžích hráli na nejlepších nástrojích,“ zdůvodnil to Novinkám.
Jít by mělo o desítky, případně stovky dětí. „Je možné pořádat různé semináře a další akce. Na základní uměleckých školách vychováváme i žáky, kteří pokračují na konzervatoř,“ doplnil radní.
Podpora talentů
Podle varhaníka a klavíristy Vojtěcha Nováka jde o smysluplnou investici. „Nadané děti se tak mají šanci dostat ke špičkovému nástroji. To je určitě hodně posune,“ zhodnotil Novák, který učí na plzeňské konzervatoři.
Na škole mají klavír za přibližně čtyři miliony korun, který je starý asi patnáct let. „Takové nástroje jsou dobře stavěné a opravdu vydrží. Teprve teď jsme měnili kladívka,“ popsal.
Plzeňský kraj, v jehož čele stojí zástupci hnutí ANO, STAN a uskupení Pro náš kraj, nedávno spustil pilotní projekt týkající se právě podpory mladých uměleckých talentů. Zaměřený je na hudební, taneční, výtvarný a též literárně-dramatický obor. Uchazeče nominují vždy ředitelé základních uměleckých škol. Podle odhadů mohou vybrat až dvě stě dětí. Celkové náklady činí kolem pěti milionů korun.
„Díky dotacím bude mít žák dvě hodiny týdně navíc. Do budoucna uvažujeme, že bychom mohli najímat i externí experty,“ nastínil ředitel základní umělecké školy v Sokolovské ulici Jan Sedláček.