Hlavní obsah

Do plzeňského „ghetta“ se zakously bourací stroje, dojde i na známý pavlačák

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Začala demolice neblaze proslulého bloku se známým pavlačákem u plzeňské Jateční třídy. Domy, které si v minulosti vykoledovaly pověst ghetta, ustoupí budoucí stavbě východního silničního okruhu.

Začala demolice bloku v plzeňské Jateční uliciVideo: Ivan Blažek, Novinky

Článek

Jako první přišla na řadu vybydlená budova u železniční trati. „Pak budeme pokračovat směrem dozadu a jako poslední, zhruba za měsíc a půl až dva, se bude bourat pavlačový dům u Jateční ulice,“ řekl Novinkám Robert Beneš, jednatel firmy Biggest, která demolici provádí.

„Máme na ni půl roku, ale myslím, že budeme hotoví za tři měsíce. Žádné problémy neočekáváme, není to nic konstrukčně složitého, pro nás je to vcelku běžná demolice. Jediné trochu kritické místo bude bourání pavlačového domu vedle komunikace, což se neobejde bez uzavření chodníku a části silnice. Bagr ale má velký dosah, budovu bude rozebírat postupně,“ vysvětlil Beneš.

Demoliční práce vyjdou na 7,5 milionu korun a zaplatí je Ředitelství silnic a dálnic, které potřebuje uvolněné pozemky pro stavbu východního křídla silničního okruhu, konkrétně pro etapu propojující konec okruhu u ulice Na Roudné s Rokycanskou třídou.

Tento úsek se ale zřejmě nezačne stavět dříve než za pět let. „Letos jej chceme začít projektovat, půjde o společnou akci se Správou železnic,“ sdělil Miroslav Blabol, ředitel plzeňského ŘSD.

Zplanýrovaný pozemek nyní patří městu. „Zabezpečíme ho tak, aby se tady nescházeli lidé bez domova,“ uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO). „S nějakým využitím, byť dočasného charakteru, nepočítáme,“ dodal.

Pavlačový dům se čtyřiašedesáti byty měl být prvorepublikovým pokusem o sociální bydlení, ale podařilo se jej dokončit až za protektorátu. A nikdy se nejednalo o dobrou destinaci.

„Tím, že se zbourá, skončí tamní problémy s bezdomovci a různými pochybnými existencemi,“ konstatoval místostarosta příslušného městského obvodu Zdeněk Mádr (ODS). „Největší problémy tam byly v devadesátých letech. Lidé odtud brali plechy ze střechy, prodávali je do sběrny a kradli v sousedních zahrádkách,“ připomněl. Už řadu let byl dům prázdný, se zazděnými vchody a zabedněnými okny.

Goodbye, bejby

Blok v minulosti posloužil i jako malířské „plátno“ pro streetartové umělce, kteří tamní oprýskané fasády přetvořili k obrazu svému v rámci festivalu Wallz. Rohový dům zkrášlil v roce 2023 italský kumštýř Mattio Campo Dall’Orto, boční stěnu pavlačáku vyzdobil o rok dříve český tvůrce, který si říká Chemis. Realistický obraz spícího romského dítěte měl symbolizovat to, co dům snad kdysi dávno poskytoval – bezpečný domov.

Foto: Ïvan Blažek

Spící romské dítě – dílo streetartového umělce, který si říká Chemis.

O tom, že jeho dílo půjde k zemi, se Chemis dozvěděl od nás. „Ve spektru maleb, které dělám, jsem tuhle řadil poměrně vysoko – měla vypovídající hodnotu, měl jsem tady volné ruce k tvorbě, čehož si velmi vážím,“ podotkl umělec. „Brečet nad tím ale nebudu, takový je život. Počítal jsme s tím, že dům čeká demolice, jen jsem nevěděl, kdy k ní dojde. Malba tam nicméně byla dostatečně dlouho, aby ji lidé mohli vidět. Zůstanou fotografie a ty budou žít na internetu dál,“ dodal Chemis.

Foto: Ivan Blažek

Rohový dům s výtvorem od italského umělce Mattio Campo Dall’Orto

Začala demolice skleněného pekla. Největší černá stavba v Plzni jde k zemi

Domácí

Výběr článků

Načítám