Článek
Rváčovská prodejna bude fungovat v takzvaném hybridním režimu. Část otvírací doby bude zákazníky obsluhovat prodavačka, večer obchod přejde na bezobslužný režim.
„Prodejny tak fungují déle, často i v nočních hodinách, kdy by běžně zavřely. Právě noční provoz tvoří podle našich statistik až 10 procent celkových tržeb,“ řekl Tomáš Růžička, projektový manažer firmy SSI Group, která zajišťuje technologické řešení obchodu.
Zajímavostí prodejny bude také možnost platit kredity nahranými přímo na vstupní kartu. Obec tím chce zajistit snazší nákup seniorům, kteří nemají zkušenost s jinou platbou než v hotovosti.

Přes den bude mít obchod prodavačku, večer se tam dostanou lidé přes aplikaci.
„Je to cesta kupředu, jak udržet služby a obyvatele na venkově, protože to dává smysl. A je dobře, že použité technologie jsou ty, které ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje. Ať je to placení kartou, téma energetických úspor, anebo bezobslužný prodej v rámci programu Obchůdek, který ministerstvo v posledních letech vypisuje, a doufám, že bude i nadále,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Do knihovny kdykoli
V obci Vysočina, pod niž místní část Rváčov patří, chtějí jít v budoucnu ještě dál, automatický systém chtějí využít při využívání knihovny nebo sportovišť.
„Chceme ukázat, že venkov může být lídrem v zavádění inovací, a chceme povzbudit ke změně i další malé obce, které bojují s úbytkem služeb a s tím často i obyvatel,“ vysvětlil starosta obce Vysočina Tomáš Dubský (STAN).
Technologické firmy nabízejí spoustu možností. Nejdražší je vstupní technologie. Pokud bude možné půjčovat si ve Rváčově knihy mimo výpůjční dobu, budou si lidé sami knihovnu otvírat stejnou aplikací, kterou už mají pro vstup do obchodu.
„Automatizací dokážeme vybavit nejen knihovny a půjčovny, ale také komunitní centra, pošty nebo hotely. Díky flexibilnímu návrhu technologií můžeme snadno zapracovat specifické požadavky jednotlivých provozů včetně ověření věku přes BankID,“ řekl vedoucí oddělení bezpečnostních technologií SSI Group Marian Jendruch.
Bezobslužné služby se jeví jako ideální scénář pro malé vesnice. V Česku je jich hodně a v minulosti jich hodně přišlo o obchod.

Obchod stojí hned u průtahu obcí.
„Nejzásadnější je vstupní investice, ale existují na to pobídky od ministerstev, i Evropská unie na ně bude dávat peníze. Zásilkovny tomu daly vstupní bod, že lidé nemusí mít před sebou prodavače,“ řekl Růžička.
Zejména starším lidem ale může kontakt s knihovnicí chybět. „Lepší je kontakt s knihovnicí. Manžel je velký čtenář, my si tam vždycky popovídáme, on vybírá,“ řekla obyvatelka Rváčova Ludmila Řezníčková.
Nový obchod ale vítá. Podle ní je dobře vybavený. „Budu to mít kousek a všechno po ruce. Ze začátku to možná bude složitější, ale jsem zvyklá platit kartou,“ dodala Řezníčková.
V Pardubickém kraji vzniklo již několik samoobslužných prodejen mimo jiné například v Bítovanech nebo Koldíně.