Článek
Skládka není na první pohled vidět, protože je přikrytá navezenou ornicí, na níž se zemědělsky hospodařilo.
„Je to stará zátěž ze 70.–80. let. V té době zaměření této skládky nikdo neřešil, nebyla taková evidence odpadů jako při současné legislativě,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.
Skládka je na výrazně větším území, než bylo oficiálně přiznáno, pravděpodobně na ploše celé budoucí haly. Podle neoficiálních zdrojů vyjdou náklady na její odtěžení na miliardu korun, na což mj. přišel tým kolem Petra Dědka, který ovšem aktuálně nechce situaci kolem skládky více komentovat.
„Jsme v přípravné fázi projektu. Nepřejeme si být nyní ze strany médii rušeni, není zatím o čem mluvit,“ uvedl Petr Dědek.
Jak ale řekl Marek Wajsar, autor studie nové čtvrti, která zde má vzniknout, bez sanace skládky nelze halu stavět. Co přesně se v zavezeném území nachází, určí průzkumné sondy.
Nyní je otázkou, kdo skládku zlikviduje. Podle jednoho výkladu zákona to může být investor, tedy majitel pozemků, nebo původce skládky či jeho právní nástupce. To by mohlo teoreticky znamenat, že se do odtěžení bude muset pustit město, a to miliardovou sumou, která představuje zhruba třetinu rozpočtu Pardubic.
„To by nám musel pomoci stát. Pokud by to nepojal jako ekologickou zátěž z minulosti a nepostavil se k tomu jako k ropným lagunám na Ostravsku, tak bychom to nezvládli,“ řekl Nadrchal. Primátor nechce stavbu Dědkovy haly brzdit, přeje si tedy, aby zátěž co nejdřív zmizela. Studii by zastupitelé mohli schvalovat v únoru, nyní se k ní vyjadřují další účastníci. Pokud by měli připomínky, mohlo by se schvalování posunout do června.
Nedaleko skládky, poblíž elektrické rozvodny, se s nečekanou ekologickou zátěží setkalo také Ředitelství silnic a dálnic, pro níž zde firmy Doprastav a Hochtief staví severovýchodní obchvat města. Skládku za několik desítek milionů korun muselo nechat odtěžit.