Hlavní obsah

Žena pracující pro portugalskou firmu se dva roky dohadovala o příspěvky s úřadem práce. Zasáhnout musel ombudsman

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Brno

Dva roky vedla spor s úřadem práce o rodičovský příspěvek sedmatřicetiletá žena z Olomoucka. Úředníci jí ho protiprávně zamítli s odůvodněním, že při mateřské pracuje pro firmu v Portugalsku, odkud pochází i otec dítěte, tak ať příspěvek vyplácí Portugalsko. Měla jej dostávat v ČR. Stát nyní ženě příspěvek přiznal a doplatil jí 278 000 korun.

Foto: KVOP

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček

Článek

Změna nastala až ve chvíli, kdy se zoufalá žena obrátila o pomoc na ombudsmana Stanislava Křečka. Ochránce dospěl k závěru, že rodičovský příspěvek má stěžovatelce dávno vyplácet Česká republika. Spor je sice nyní poměrně kuriózní, nicméně podle odborníků lze počítat s tím, že podobných případů bude přibývat s rozšiřováním práce na dálku.

Ombudsman zdůraznil, že žena postupovala zcela správně a Úřadu práce ČR a ministerstvu práce a sociálních věcí, které jeho zamítavé rozhodnutí potvrdilo, poskytla veškeré podklady k tomu, aby mohli úředníci správně stanovit, zda má příspěvek hradit ČR, nebo Portugalsko.

,,Matka úřadům doložila, že skutečně žije a pracuje v České republice, a to několika možnými způsoby. Úřadu práce vydala také potvrzení, že využila možnost práce z domu do 3 let věku dítěte, tak jak to umožňuje portugalský zákon. Matka má nárok na český rodičovský příspěvek, protože svou práci vykonává v podstatném rozsahu z České republiky,“ uvedl ombudsman.

Úřad práce i ministerstvo podle něj chybně určily, že „oba rodiče pracují v Portugalsku“. Při rozhodování úředníci zapomněli na skutečnost, že „každý z rodičů pracuje v jiném státě a primární stát pro výplatu dávky dítěte je ten, kde má dítě bydliště, což je ČR“. V celé věci není tedy tím nejdůležitějším to, že oba rodiče pracují pro portugalskou firmu.

Křeček po odhalení chyby požádal Úřad práce ČR o nápravu. Úředníci následně stěžovatelce přiznali český rodičovský příspěvek a jeho téměř třísettisícový doplatek. Ombudsman vysvětlil, že přiznání příspěvku se řídí tzv. koordinačním nařízením podle předpisů EU č. 883/2004.

Systém koordinace sociálního zabezpečení je založen na principu jednoho členského státu Unie. Podle něj je k výplatě rodinných dávek vždy příslušný pouze stát, který rodině poskytuje dávky dle svých předpisů. Výplatu dávek poskytuje ten stát, v němž jsou rodiče přímo výdělečně činní. Pokud jsou rodiče výdělečně činní ve více členských státech, vyplácí dávky přednostně stát, kde jeden z rodičů vykonává výdělečnou činnost a současně tam má dítě bydliště.

Invalidní důchod mohla mít už 14 let, ČSSZ jí za chybu musela doplatit 650 000 korun

Domácí

Výběr článků

Načítám