Článek
Hasiči Vlastimilu Kremelovi z Janovic na Novojičínsku diagnostikovali ALS před třemi lety. Jde o nemoc, která oslabuje svalstvo celého těla, nikoliv však mozek. Dalo by se říct, že choroba pacienta postupně uvězní v jeho těle, takže se bez pomoci nepohne, dokonce ani nenapije a nenají. Ve Vlastimilově případě se nemoc začala projevovat v roce 2022 slábnutím pravého zápěstí.
„Nebyly to žádné bolesti, to ne, jen mi prostě začal odcházet sval a nemohl jsem pohnout zápěstím. Lékaři si s tím nevěděli rady a posílali mě na různá vyšetření, kde ale byly strašně dlouhé čekací doby,“ vzpomíná pan Vlastimil.
Když se po několika měsících dozvěděl diagnózu, ukončil služební poměr u hasičů a nyní je v invalidním důchodu.
Jeho manželka pracovala jako pečovatelka v terénu, teď však musí věnovat svůj čas péči o manžela, s nímž vychovala čtyři dnes již dospělé děti.
„V posledních týdnech začala nemoc rychle postupovat, vidíme to každým dnem,“ říká manželka. Ted už šestapadesátiletý Vlastimil nedokáže vyjít bez pomoci po schodech.
Do domácnosti už přibyl invalidní vozík, který je pan Vlastimil nucen používat stále častěji, protože mu rychle slábnou jak ruce, tak i nohy. Už má i problém zvednout se z pohovky nebo postele. „Čekáme na objednané polohovací lůžko, mělo by dorazit každým dnem,“ dodala manželka Pavlína.
O sbírce, kterou zorganizovali jeho bývalí kolegové, zpočátku Vlastimil nechtěl ani slyšet. Není zvyklý se o něco prosit, naopak celý život pomáhal druhým lidem, za sebou má více než dva tisíce výjezdů. U profesionálního hasičského sboru strávil více než dvacet let.
Nakonec ho ale bývalí kolegové přesvědčili, že bez investic do rehabilitačních pomůcek se neobejde, pokud má vést aspoň trochu důstojný život.
„Peníze, které vybereme, mu pomohou zmírnit strasti, jež mu nemoc způsobuje, a bohužel, bude jich přibývat. Budou z nich hrazeny rehabilitační, kompenzační a transportní pomůcky podle doporučení lékaře, hygienické prostředky a také bezbariérové zařízení domu. Velkým výdajem bude jistě pro rodinu koupě nového speciálně upraveného vozidla, které pro ně bude zcela nezbytné,“ píší jeho kamarádi v komentáři ke sbírce.
Veškeré další kroky chce rodina konzultovat s organizací ALSA, se kterou je již Vlastimil ve spojení. Organizace se zabývá pomocí nemocným s touto diagnózou.
Se svým osudem je Vlastimil smířený. „Nejhorší byl první rok, bylo to psychicky náročné jak pro mne, tak i pro manželku. Už jsem s tím asi smířený, protože to nezměním,“ dodal bývalý hasič.
Co je to ALS
Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše. Jedná se o nevyléčitelnou nemoc, která se vyskytuje ve 2 případech na 100 000 obyvatel za rok. V Česku každým rokem přibude asi 200 nových nemocných. Průběh a rychlost progrese onemocnění se případ od případu liší a je obtížné je předpovědět. Průměrná délka přežití po stanovení diagnózy je dva roky až pět let. Dle epidemiologických údajů jen 20 procent lidí s ALS žije déle než pět let, 10 procent žije více než 10 let a pouze pět procent se dožívá 20 a více let.
Zdroj: zsalza.cz