Hlavní obsah

Sanaci po havárii vlaku s benzenem komplikuje déšť

3:13
3:13

Poslechněte si tento článek

Dešťové srážky, které meteorologové předpovídají do soboty, komplikují sanaci kontaminované půdy po havárii cisternového vlaku s benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Při havárii na konci února vlak vykolejil a pak začal hořet.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Likvidace následků havárie v Hustopečích nad Bečvou

Článek

„Dlouhodobý déšť může usnadňovat prosakování benzenu do podzemní vody,“ uvedla v pátek mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.

Popsala, že na vodní nádrži, která je jen pár desítek metrů od místa havárie, jsou nadlimitní koncentrace benzenu. Proto jsou nadále potřeba opatření pro zachytávání kontaminované vody a nutná budou i další opatření, jako je oddělení místa kontaminace od vodní nádrže fyzickou bariérou, takzvanými larsenovými stěnami.

„Ty by zde měly být instalovány na začátku příštího týdne. V ostatních monitorovaných povrchových vodách, včetně řeky Bečvy, jsou koncentrace benzenu stále nízké. Úhyn ryb zaznamenán nebyl,“ konstatovala mluvčí.

Požár v Hustopečích nad BečvouVideo: HZS Olomouckého kraje

Krajská hygienická stanice by měla testovat vodu ve studních v okolí havárie, testování má probíhat bezplatně.

„O tom, které studny budou zahrnuty do bezplatného rozboru, rozhodneme až po tom, co to projednáme se starosty dotčených obcí. Cílem opatření je zajistit bezpečnost pitné vody a minimalizovat případné zdravotní riziko pro místní obyvatele,“ uvedla Loužecká.

Na místě je nyní vyhloubeno 31 sanačních jam, z nichž se dále odčerpávají benzenem kontaminované podzemní vody. Rozsah kontaminace zemin zmapuje odborná sanační firma, která pak na základě provedeného screeningu zpracuje projekt sanace.

Lokalita, kde se ohnisko znečištění nachází, je již vyčištěna od vraků, hasiči momentálně demontují koleje, po kterých nákladní vagony odvážely poškozené cisterny.

„Dnes pokračuje odřezávání dalších kolejových polí, tentokrát z druhé koleje. Těžkotonážní pásový jeřáb je nakládá na podvalník, který je sváží na deponii Správy železnic,“ informovala v pátek mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

V Hustopečích nad Bečvou v pátek následky havárie likviduje 75 hasičů z 15 jednotek.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Likvidace následků havárie v Hustopečích nad Bečvou

Náročný zásah trvá už patnáctý den. Od začátku se na něm vystřídalo již 1500 hasičů a velké množství speciální techniky. V akci je stále i dekontaminační stanoviště pro očistu zasahujících hasičů.

Vlak, který v 17 cisternách převážel 1020 tun benzenu z chemičky DEZA, z dosud nezjištěných příčin v pátek 28. února před polednem vykolejil a poté začal hořet. Před nehodou více než dvojnásobně překročil povolenou rychlost.

Z havarovaných cisteren se podařilo hasičům zachytit 360 tun látky. Část zůstala ve dvou nepoškozených cisternách, které požár nezachvátil. Zbytek se podařilo hasičům přečerpat. Část při nehodě shořela, určité množství benzenu se dostalo do půdy.

Výběr článků

Načítám