Článek
Přes sedmdesát zájemců, včetně dětí, zavítalo i k Annínskému jezeru u Tovačova na Přerovsku, kam je na procházku pozval Moravský ornitologický spolek (MOS), který je středomoravskou pobočkou ČSO.
„Účast nás mile překvapila. Většinou přichází na obdobné akce tak dvacet třicet lidí. Nyní jich, přestože bylo mrazivé počasí, přišlo více než kdy jindy dříve. To potěší,“ řekl Novinkám vedoucí akce, ornitolog Patrik Spáčil.
Většina lidí dorazila s vlastními dalekohledy, kdo jej neměl, mohl si jej zapůjčit od ornitologů. „Ptáci mě lákají. Natáčím si je, hodně je krmím, teď se chystám vyrábět pro ně budky. Snažím se je přilákat, abych jich mohl pozorovat co nejvíce na zahradě. Láska k ptákům nás také přivádí na výpravy s ornitology,“ svěřil se Pavel Povolný, který k Tovačovu přijel se svou manželkou Dagmar. „Bydlíme sice v Brně, ale oba jsme již v důchodu, takže více času teď trávíme na chalupě u Znojma,“ doplnil.
To pro Viléma Mikešku s manželkou Renatou z Přerova byla vycházka s ornitology kolem Annínského jezera vůbec první, které se zúčastnili. „Já před důchodem pracoval v přerovské Meoptě, manželka tam pracuje pořád, takže máme blízko k optice a zároveň máme rádi přírodu. Tak jsme si řekli, že zkusíme vyrazit pozorovat ptáky,“ uvedl Mikeška.
K Annínskému jezeru vyrazily ze Staré Vsi u Přerova se svými prarodiči i čtyřletá Karolínka a sedmiletá Rozárka. „Hodně jsem se těšila,“ svěřila se Rozárka. „Děvčata byla už dříve pozorovat ptáky u Záhlinických rybníků,“ prozradila jejich babička Michaela Doležalová.
„Neexistuje typický účastník ornitologických vycházek. Přicházejí rodiny s dětmi, lidé se zájmem o ochranu nebo pozorování přírody, takoví, kteří se o ptáky zajímají delší dobu, i tací, kteří jsou jimi zatím, jak se říká nepolíbení a chtějí s námi strávit nějakou dobu,“ poznamenal Spáčil.
„Naší snahou je nejen přivést veřejnost do přírody. Chceme lidem zároveň ukázat zajímavé lokality, upozornit je na to, čeho si mají všímat, ukázat jim konkrétní ptáky, kteří jsou v těch lokalitách pozoruhodní,“ zdůraznil člen výboru MOS Hynek Pečinka.
Kdo vyrazil pozorovat vodní ptáky k Tovačovu, rozhodně nelitoval. Spatřit mohl například i v Česku poměrně vzácné potáplice severní. „Byly asi to nejvzácnější, co jsme viděli. Těchto potápivých kachen k nám ze severu přilétá ročně jen pár jedinců,“ konstatoval Spáčil.
Lidé mohli v doprovodu ornitologů u Annínského jezera pozorovat mimo jiné i kormorány malé, morčáky malé, morčáky velké, hoholy severní, poláky chocholačky, poláky velké, lysky či hvízdáky eurasijské. „Zajímavé bylo určitě i pozorování poměrně velkého hejna čížků lesních,“ uzavřel ornitolog.
Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývaná také Ramsarská úmluva, byla uzavřena 2. února roku 1971 v Rámsaru v Íránu. Slouží k ochraně mokřadů, které jsou mezinárodně významné pro ochranu ptactva. Světový den mokřadů je připomínkou tohoto aktu.
Úmluva upřesňuje ochranu území z hledisek botanických, ekologických, zoologických a hydrologických. Ramsarskými mokřady se v současnosti označuje na celém světě více než 1800 mokřadů. Na území České republiky je vyhlášeno 14 významných mokřadů.