Hlavní obsah

Odběry v Hustopečích potvrdily šíření benzenu do podzemních vod

1:21
1:21

Poslechněte si tento článek

Benzen uniklý při havárii vlakových cisteren v Hustopečích nad Bečvou se šíří do podzemních vod. Potvrdily to vzorky odebrané Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) v chatové oblasti u jednoho z jezer v místě nehody.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Pohled z výšky na vodní nádrž, která leží poblíž místa, kde vykolejil vlak s cisternami.

Článek

„Jedná se o velmi rychlý nárůst koncentrace pravděpodobně způsobený průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu konzistentně navyšují,“ konstatovala inspekce.

Vzorky byly odebrány ze studně na užitkovou vodu.

Podle oborníků se tak potvrzuje šíření kontaminace směrem k Bečvě. Tomu se orgány pracující na sanaci havárie snaží zabránit instalací larssenové stěny. Té se prozatím podařilo vybudovat zhruba polovina z plánované délky a není tak zatím možné posoudit její účinnost.

Krizový štáb doporučuje kvůli havárii v Hustopečích vyhlásit stav nebezpečí, hejtman je proti

Olomoucký kraj

Vzorky odebrané z nádrže potvrdily, že koncentrace benzenu je podobná u dna i u hladiny.

Vlak, který v 17 cisternách převážel 1020 tun benzenu z chemičky DEZA, z dosud nezjištěných příčin v pátek 28. února před polednem vykolejil a poté začal hořet. Před nehodou více než dvojnásobně překročil povolenou rychlost.

Horší, než se čekalo. Ekologické škody po havárii v Hustopečích půjdou do stovek milionů

Olomoucký kraj

Výběr článků

Načítám