Článek
Konkrétně pak výměna hrochů vypadala tak, že do Ostravy připutoval v transportní bedně hroch z Karlsruhe, který oživí ostravský chov hrochů, a do Berlína odjel ostravský hroší samec.
„Transport obou zvířat proběhl bez komplikací, oba hroši jsou již na místě a zcela v pořádku. Budou se podílet na zachování životaschopné a geneticky variabilní populace hrochů v lidské péči,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Transporty zvířat mezi zoologickými zahradami jsou poměrně běžné. Zoo si mezi sebou poskytují nejen odchovaná mláďata, ale i dospělé jedince. Přesuny většinou doporučuje koordinátor chovu příslušného druhu, respektive skupiny zvířat. Dějí se za účelem založení nového chovného páru či skupiny, obměny krve, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení. Zvířata si zoologické zahrady poskytují zdarma, hradí se pouze náklady na převoz.

Hroši převoz zvládli bez problémů.
Netradiční transport
Hroší transport byl však atypický. Jednak se v jednom dni vyměnila dvě zvířata, jednak to bylo poprvé, co z Ostravy odcestoval dospělý samec. „Náš samec navíc neměl k dispozici skutečnou bednu na trénink. Ten probíhal v úzkém separačním kotci v zázemí, takže pro nás byla velká neznámá, zda hroch nakonec přejde do transportní bedny,“ vysvětlil inspektor chovu Matěj Vrúbel.
Dodal, že po dvaceti minutách byl hroch bezpečně v bedně a mohl být jeřábem přeložen na auto. Z druhé bedny pak byl vypuštěn nový samec, který v pořádku a téměř okamžitě vešel do vnitřních prostor v zázemí, kde si bude nějaký čas zvykat na nové prostředí. „V zázemí má k dispozici veškerý komfort, včetně bazénku, v němž tráví většinu času,“ řekl Vrúbel.

S transportem bedny s hrochem pomohl jeřáb.
Hroch v ostravské zoo nějakou dobu pobýval v zázemí, aby si zvykl na nové prostředí, ale nyní už má přístup do expoziční části, takže už ho mohou vidět i návštěvníci. Prozatím ale zůstává oddělen od samic bariérou. V budoucnu by měla v Ostravě vzniknout skupina dvou samic a jednoho samce, čímž bude zvířatům umožněno žít v sociální struktuře podobné té ve volné přírodě, kdy s jedním samcem žije více hrošic.