Článek
„U některých samic se po kratší přestávce opět objevila mláďata, z nichž jedna samička už vak opustila a další dvě se k tomu chystají v nejbližších dnech,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.
„Klokani rudí jsou obyvatelé suchých oblastí australského vnitrozemí a naše vlhké chladné zimy sice dobře snášejí, ale toto počasí se jim příliš nelíbí. Většinu času tráví tak, že se vyhřívají na teplé podlaze své vnitřní ubikace, nebo konzumují chutnou zeleninu, kterou jim ošetřovatelé připravují,“ konstatovala zooložka Eliška Veselá.
Chov ve větší skupině je podle ní pro klokany rudé přirozený, v přírodě se sdružují do velmi početných stád. „V podmínkách chovu v zoo je na první pohled zřejmé, že se ve větší skupině cítí dobře a že jim je vzájemný přímý kontakt velmi příjemný. Jejich výběh je navíc velmi atraktivní tím, že je průchozí pro návštěvníky,“ poznamenala zooložka.
Klokani rudí ve své domovské Austrálii žijí v počtu několika milionů. Olomoucká zoo je chová od roku 1997. Svůj český název získali podle rudého barviva vylučovaného speciální žlázou na hrudi především při vzrušení.
Klokani dosahují rychlosti 50 až 70 km v hodině, rekordní skoky mohou být až 10 metrů dlouhé a 2 až 3 metry vysoké. „Svůj mohutný ocas přitom používají jako kormidlo. Pokud se pohybují vpřed, pomáhají si rovněž ocasem, tento pohyb je označován jako chůze po pěti končetinách,“ podotkla mluvčí.
V zadních nohách mají klokani rudí obrovskou sílu. „V případě setkání s agresivním jedincem se doporučuje zakleknout na všechny čtyři a tvářit se, že žerete trávu,“ doplnila Gronská. Samice může mít současně tři mláďata. Jedno skáče okolo ní, druhé je ve vaku a třetí v embryonálním stádiu v děloze.