Hlavní obsah

Místo chléva kulturní sál. Slatinice dokončily rekonstrukci Lichtenštejnského dvora

2:51
2:51

Poslechněte si tento článek

Slatinice

Slatinice na Olomoucku dokončily velkou rekonstrukci Lichtenštejnského dvora, který po staletí tvoří neodmyslitelnou součást historie i architektury obce. Po rozsáhlých úpravách se objekt proměnil v moderní veřejnou budovu nabízející kulturní, komunitní a sociální služby pro občany i návštěvníky místních lázní. V původních chlévech je kulturní sál.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Lichtenštejnský dvůr ve Slatinicích na Olomoucku

Článek

Do nových prostor se přemístila obecní knihovna. „Dokončená rekonstrukce Lichtenštejnského dvora je důkazem naší snahy o zachování historických hodnot obce a zároveň o jejich propojení s potřebami současného života. Díky až neuvěřitelné, ale přitom citlivé proměně se z původních čeledníků a chléva stala moderní veřejná budova,“ uvedl starosta Slatinic Ondřej Mikmek (KDU-ČSL).

Projekt, jehož celkové náklady dosáhly 22 milionů korun, podpořilo ministerstvo pro místní rozvoj částkou 10 milionů korun. Zbytek finančních prostředků nutných k rekonstrukci pokryla obec z vlastních zdrojů. Úpravy se podařilo zvládnout za relativně nízké náklady i díky svépomoci a zapojení zaměstnanců obce do stavebních prací.

Ve zrekonstruovaných prostorách je moderní knihovna, bezbariérové zázemí pro občany a kulturní sál v původních chlévech. Ten bude primárně sloužit jako prostor pro výstavy, koncerty a větší společenské akce.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

V Lichtenštejnském dvoře vznikla ve Slatinicích po rekonstrukci i nová knihovna

„Občané se také mohou těšit na čtyři nové místnosti určené pro komunitní služby. V objektu vznikl také takzvaný krizový byt, který bude připraven pomoci místním občanům v případě nenadálých životních situací,“ konstatoval starosta.

Lichtenštejnský dvůr byl tvořen obytným stavením, stodolou a chlévy s čeledníkem. Historie objektu sahá až do roku 1618, kdy se o něm poprvé zmiňují písemné prameny. Dvůr, původně vlastněný šlechtickými rody, prošel během staletí různými proměnami.

Po roce 1989 jej získala obec a průběžně pracovala na jeho obnově. V části prostor opravených v roce 2004 sídlí obecní úřad. V roce 2006 byla před budovu umístěna kamenná kniha, kterou navrhl a zhotovil kamenosochař Emil Müller z Konice.

„Na Lichtenštejnský dvůr tak nyní mohou lidé chodit nejen s úředními záležitostmi, ale také pro knížku nebo za kulturou. Dvůr se stává opravdovým srdcem obce a místem, které spojuje historii, kulturu a komunitní život,“ uzavřel Mikmek.

Historická rokycanská Villa Fitz roky chátrala, dnes září novotou a její rekonstrukce sklízí uznání

Lifestyle
Související témata:
Slatinice
Lichtenštejnský dvůr (Slatinice)

Výběr článků

Načítám