Článek
„Přerované musejí počítat také s vyšším vstupným na bazén a zimní stadion, naopak za jízdu městským autobusem, za parkovné, za vodné a stočné nebo za kulturu platit více nebudou,“ sdělila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.
Nejvíce pocítí občané vyšší sazbu za odpad. „Náklady na netříděný komunální odpad meziročně vzrostly o bezmála čtyři miliony korun. Náklady na tříděný odpad pak vzrostly o téměř 2,8 milionu korun,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána (ANO).
Meziroční zvýšení je podle statistických údajů způsobeno kombinací inflace, turbulentního zvýšení cen pohonných hmot či změnou poplatku za skládkování. „Je třeba zdůraznit, že za tunu netříděného odpadu uloženého na skládku jsme letos dali 1250 korun státu. V příštím roce půjde o částku 1500 korun,“ konstatoval náměstek primátora Miloslav Dohnal (Pomáháme městu).
V letošním roce na skládce skončí z Přerova 9100 tun odpadu. „Bude-li situace stejná i v příštím roce, dáme do státní kasy o 2,2 milionu korun více. A částka za tunu se bude do roku 2029 postupně zvyšovat, takže z naší strany není možné nechávat stejný poplatek za odpad,“ objasnil náměstek.
I to je podle něj důkaz toho, že třídit odpad má smysl. Na druhou stranu město získalo prostředky od společnosti EKO-KOM, ke které je svážen tříděný odpad. „Tyto finance ale nemůžeme použít na to, abychom ušetřili Přerovanům peněženky. Odměna je účelově vázána a smíme ji použít pouze pro účely spojené se shromažďováním, přepravou a využitím odpadů z obalů,“ vysvětlil Dohnal.
I tak ale město občanům za odpad doplácí, každému částkou ve výši necelých 195 korun. Aktuálně je v Přerově 43 778 poplatníků, z nichž je 1505 vlastníků nemovitostí určených k rekreaci nebo bytů a rodinných domů, v nichž nikdo není trvale hlášen. „Poplatek nehradí z důvodu osvobození 1665 poplatníků,“ uvedla vedoucí magistrátního odboru ekonomiky Eva Řezáčová.
V Přerově mírně vzroste i cena tepla, která ale stále patří mezi nejnižší v Česku. Cena z plynových kotelen dokonce zůstane stejná jako v roce 2024, a to u bytů 921,50 Kč za gigajoul (GJ) bez DPH a u ostatních prostor 940,31 Kč/GJ bez DPH.
„Samotné navýšení za teplo bude velmi mírné. Pro průměrnou rodinu se spotřebou 19,32 GJ představuje tento nárůst 123 korun za měsíc,“ informovala předsedkyně představenstva společnosti Teplo Přerov Hana Mazochová.
Přerované musejí počítat také s navýšením cen za využití bazénu a zimního stadionu, a to o 8 až 20 procent. „Například vstupné na jednu hodinu na bazén činilo letos 90 korun a v příštím roce to bude sto korun. Celodenní vstup na letní koupaliště v Penčicích stál letos dospělého 80 korun, nově to bude 100 korun. Za hodinu bruslení platili v roce 2024 dospělí 55 korun, od nového roku si pět korun připlatí ,“ konstatoval Petr Kouba ze společnosti Sportoviště Přerov.
Vyšší cena naopak nebude účtována za parkovné ani za městskou autobusovou dopravu. „U časové jízdenky Senioři 70+ bude navíc změna věkového limitu na 65+, a to za stejných podmínek a stejnou cenu. Toto jízdné bude možné i nadále koupit i v papírové podobě,“ sdělil náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).
Na stejné úrovni se bude držet také kultura v režii města. Vstupné na akce v Městském domě ani do kina se nezvýší, více nezaplatí ani čtenáři za půjčování knih v městské knihovně.