Článek
Informační systém, který společnost vytvořila, již v současné době využívá například Fakultní nemocnice v Ostravě či holding Agel, který provozuje několik nemocnic. Pro potřeby FNOL jej bude firma upravovat na míru.
„Práce byly zahájeny první etapou, kterou je komplexní analýza provozu všech pracovišť naší nemocnice. Po této přípravě, na níž je z našeho úseku vyčleněno třináct pracovníků, bude následovat samotná implementace a v první polovině roku 2026 spustíme zkušební provoz na několika vybraných pracovištích,“ uvedl náměstek informačních technologií FNOL Radomír Tvrdý.
Chtějí provoz bez papírů
Cílem vedení nemocnice, k němuž má nový NIS vést, je postupný přechod na bezpapírový provoz, komplexní digitalizace a elektronizace procesů, zajištění současných i budoucích legislativních požadavků v oblasti standardizace a konsolidace zdravotnické dokumentace a také v oblasti kybernetické bezpečnosti.
„V neposlední řadě jde rovněž o zlepšení efektivity práce, a tím i o další zkvalitnění poskytované zdravotní péče v rámci naší nemocnice. Rozhodně nepůjde jen o nějakou vizuální změnu na monitorech, jak by se někteří kolegové mohli domnívat, ale o zcela jinou ergonomii práce a komplexní změny jednotlivých procesů. Proto je třeba součinnosti celého týmu naší nemocnice, nejen pouze zdravotnických pracovníků při zavádění nového systému,“ zdůraznil Tvrdý.
Nový NIS bude po svém spuštění základním kamenem pro celkovou koncepci všech procesů v nemocnici a postupně na něj bude integrována celá řada dalších systémů. „Výsledkem bude vzájemně propojený IT ekosystém nemocnice, který bude navíc umět komunikovat i s dalšími institucemi vně té naší. Jeho implementace nám také umožní využití nových a inovativních řešení například z oblastí umělé inteligence či telemedicíny,“ doplnil Tvrdý.