Hlavní obsah

Dům měl po loňských povodních na zbourání. Zachránil ho, ale stále v něm nebydlí

4:53
4:53

Poslechněte si tento článek

Vápenná

Loni na Velikonoce koupil ve Vápenné na Jesenicku domek. Částečně ho zrekonstruoval a těšil se, že tam časem bude bydlet s přítelkyní. Jenže téhož roku v září plány vzaly za své. Povodeň, která se prohnala nejen Jesenickem, dům zpustošila. Hrozila mu dokonce demolice. Nakonec se musela zbourat jen jeho část, větší se podařilo zachránit. Půl roku po velké vodě tam ale Tomáš Halát (37) stále nebydlí.

Foto: Petr Marek

Dům Tomáše Haláta stále není opraven.

Článek

Opravy, byť mu pomáhali i dobrovolníci, jdou pomalu. Uvnitř je stále vlhko, což práce oddaluje, brzdí; a chybí i peníze. Mladý mu přesto doufá, že do letošních Vánoc se tam z azylu, který získal v nedaleké Horní Lipové u mámy, přece jen přestěhuje.

Foto: Tomáš Halát

Popraskaný dům pár dnů po povodni před demolicí jeho části

„Vše se neskutečně vleče. To především proto, že jsem začal s obnovou později. Nejprve jsem musel vyřešit, co bude s domkem dál. Byl staticky narušený a já do něj kvůli bezpečnosti dlouho vůbec nesměl. Začal jsem, až když statik rozhodl, že dolů půjde jen jedna část. Přišel jsem tak jen o dvě místnosti,“ řekl Novinkám Halát.

Vlastní dům původně nechtěl

Po domku nikdy netoužil. Chtěl mít svůj vlastní byt v Jeseníku, kde předtím bydlel v pronájmu. „Ten byl ovšem pro mě cenově nedostupný. Proto, a na základě zkušeností se sousedy, kteří mě například několikrát vytopili, jsem začal přemýšlet o vlastním domu,“ pověděl.

Ke koupi nemovitosti se měl ale podle vlastních slov rozhoupat dříve. „Během pandemie covidu ceny ohromně vzrostly. Dá se říct, že domek ve Vápenné na mě zbyl, protože byl relativně nejlevnější a nejblíž od Jeseníku,“ říká s ironií.

Rozbouřená Vidnávka u domu Tomáše HalátaVideo: Tomáš Halát

Obrovským šokem proto pro něj bylo, když mu nové obydlí voda z rozbouřené Vidnavky poničila. Přemýšlel všelijak, i o tom, že by odešel jinam.

„Jenže dům ve stavu, v jakém je, není prodejný. Nezbývá mi nic jiného než ho dát do pořádku a doufat, že nic podobného se už nestane. Pokusím se kolem postavit zídku s pevnými základy, aby objekt alespoň částečně ochránila. Bojím se však, že voda může přijít znovu, a strachu se už asi ani nezbavím,“ připustil.

Povodeň mu napáchala škody za cca 1,25 milionu korun. „Hasiči z Prostějova dům podepřeli a svázali, aby nespadl. Zničené byly podlahy, omítky, dveře; futra shnila. Nově musím udělat elektroinstalaci včetně elektrické přípojky, vodovodní rozvody, odpady. Voda sebrala i venkovní dlažbu a oplocení,“ vypočítává Halát.

Práce má tedy na domě spoustu. Hodně mu, když letos skončila zima, pomohli dobrovolníci z neziskové organizace Člověk v tísni. „Byli tady dva dny tři lidé. Společně jsme celkem vybourali čtyři kontejnery suti. Sám bych to dělal strašně dlouho. Pomoc mi nabídli sami a já to přivítal. Brigádníci by byli finančně nároční,“ přiznal Halát.

Foto: Petr Marek

V domě je i půl roku po povodni vlhko.

Šéf party, která u něj pracovala, je přímo z Vápenné. „Jsme domluveni, že kdybych potřeboval nějaké zednické práce, znovu mi pomohou. Barák ale stále není suchý, takže to ještě není na pořadu dne. Teď dělám hlavně vodu,“ popsal.

Pojišťovna plnění zatím odmítla, pomohli kamarádi

Od pojišťovny nedostal nic kvůli chybě v pojistné smlouvě, a tak s pomocí kamarádů, bývalých spolužáků z elektrotechnické průmyslovky v Olomouci a České zemědělské univerzity v Praze, vyhlásil veřejnou sbírku a založil si transparentní účet. „Vybrali jsme na něj půl milionu korun. Úžasné, obrovská pomoc,“ přiznává vděčně.

Zároveň doufá, že i od pojišťovny nakonec peníze dostane. Míní, že za chybu, kvůli které mu nárok na vyplacení pojistného zamítla, nemůže. Při hledání povodňové zóny úřednice na pobočce v Jeseníku zaměnila podle něj číslo popisné s číslem parcely.

„Číslo mojí parcely odpovídá v povodňových mapách zóně čtyři, úřednice vyňala povodeň z pojistky. Když jsem to zjistil, upozornil jsem na to, ale ona změnila jen hlavičku, ne povodňovou zónu, takže dům zůstal vlastně proti vodě nepojištěný. Teď jednáme a věřím, že pochybení na jejich straně je tak jasné, že se domluvíme. Pokud ne, budu se soudit,“ je odhodlán.

Kdyby neuspěl, požádá o podporu stát z programu Živel 3, který je určen na pomoc lidem se zásadně poškozeným obydlím. „Snad se všechno podaří a já se budu moci do domku s přítelkyní o Vánocích nastěhovat,“ dodal Halát.

Výběr článků

Načítám