Článek
„Už nyní probíhají přípravy, jednání s obcemi a informování budoucích zákazníků,“ sdělil Novinkám mluvčí VHS Olomouc Petr Chmelař. Změna se podle něj týká sídel, kde služby doposud zajišťovala společnost Moravská vodárenská, člen skupiny Veolia. Té k 31. březnu vyprší koncese na provozování vodovodů a kanalizací.
Moravská vodárenská byla provozovatelem vodovodů a kanalizací ve městech a obcích, kterých se změna týká, od roku 2000. Vodohospodářskou infrastrukturu měla pronajatou od VHS Olomouc, respektive jednotlivých měst a obcí, akcionářů VHS Olomouc. V roce 2019 se ale jejich samosprávy rozhodly, že její provoz postupně převezmou do vlastních rukou, a zahájily kroky k této transformaci.
„Další smlouva ve formě koncese na provozování vodovodů a kanalizací proto byla s Moravskou vodárenskou uzavřena pouze do roku 2025 tak, aby VHS Olomouc mohla postupně vodohospodářský majetek převzít a od 1. dubna 2025 zajistit jeho provoz,“ konstatoval Chmelař.
Odběratelů se změna nedotkne
Vodohospodářský majetek se tak podle něj po pětadvaceti letech vrátí zpět samosprávám, které opět získají kontrolu nejen nad správou vodohospodářské infrastruktury, ale také nad výběrem vodného a stočného. Změna se týká téměř třiceti obcí s 7 500 odběrnými místy, ze kterých je vodou zásobeno 35 tisíc obyvatel.
„Od prvního dubna se staneme faktickým dodavatelem pitné vody a v některých obcích i provozovatelem čistíren odpadních vod. Naším cílem je nyní zajistit bezproblémové převzetí vodohospodářské infrastruktury a od dubna spolehlivě dodávat vodu lidem žijícím téměř ve třiceti obcích na Olomoucku,“ uvedl ředitel VHS Olomouc Tomáš Kučera.
Budoucí zisk zůstane v regionu, a může tak být efektivně reinvestován
Odběratelů v dotčených lokalitách se změna provozovatele vodovodů a kanalizací přímo nedotkne. Voda nadále poteče a bude odváděna stejným potrubím, vodoměry zůstanou beze změn. Bude však potřeba podepsat novou smlouvu o dodávce pitné vody a odvádění vody odpadní přímo se společností VHS Olomouc. Vyžaduje to totiž zákon.
Nové smlouvy musí být podepsány do 31. března. „Lidem nabídneme několik možností, jak smlouvu uzavřít. Vedle elektronického podpisu bude možné smlouvu s našimi pracovníky uzavřít i na některém z připravovaných informačních setkání v obcích, ve kterých budeme vodovody, případně i kanalizaci, provozovat. Chceme, aby lidé měli s touto změnou a uzavřením smlouvy co nejméně starostí a mohli ji uzavřít různými způsoby dle vlastních možností či preferencí,“ zdůraznil Kučera.
Chystají informační setkání
Všechny potřebné informace včetně častých dotazů jsou uvedeny na webu VHS Olomouc, mají je také zástupci měst a obcí, kterých se změna týká. Lidé mohou také využít zákaznická centra, kde budou rovněž moci příslušnou smlouvu uzavřít.
Změna provozovatele se týká například i Velké Bystřice. „Chtěl bych všechny obyvatele ujistit, že jakožto akcionář bude naše obec dohlížet na to, aby i nadále byla zajištěna spolehlivost dodávek pitné vody a aby vodárenská infrastruktura byla Vodohospodářskou společností Olomouc spravována řádně a provozována bez častých odstávek či poruch. Budoucí zisk z hospodaření VHS Olomouc zůstane přímo v regionu, a může tak být efektivně reinvestován do oprav a dalšího rozvoje vodovodní a kanalizační sítě,“ uvedl starosta Velké Bystřice Marek Pazdera (SNK).
Vodohospodářská společnost Olomouc bude od 1. dubna provozovat vodovody v Uničově, Benkově, Brníčku, Dolní Sukolomi, Horní Sukolomi, Bystrovanech, Domašově na Bystřicí, Hlubočkách, Horce nad Moravou, Horní Loděnicí, Hynkově, Jívové, Kovákově, Křivé, Lhotě nad Moravou, Mariánském Údolí, Mezicích, Nákle, Nové Dědině, Přáslavicích, Renotách, Skrbeni, Střelicích, Střeni, Troubelicích, Velké Bystřici, Želechovicích a v obcích Hraničné Petrovice a Valšův Dvůr.
Kanalizace bude VHS Olomouc nově provozovat v Brníčku, Dolní Sukolomi, Hlubočkách, Horní Sukolomi, Mariánském Údolí, Nové Dědině, Uničově a Troubelicích.