Článek
Oceněná stavba vznikla v rámci pozemkových úprav, které zajišťoval Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci s obcí a dodavateli. S investicemi do protipovodňových opatření bude SPÚ pokračovat i letos. Do krajiny poputují desítky milionů korun.
„Mojmírův rybník, který je dominantou nově vzniklého lokálního biocentra o rozloze 27 hektarů, slouží jako přírodní retence vody, mokřad a útočiště pro řadu druhů rostlin a živočichů,“ informovala mluvčí SPÚ Petra Kazdová.
Mojmírův rybník
Kromě estetické a ekologické hodnoty však rybník prokázal i svou klíčovou funkci v krizové situaci během záplav loni v září. Tehdy zadržel téměř 500 tisíc metrů krychlových vody, čímž významně přispěl k ochraně Bernartic, které byly těžce postiženy povodněmi také v letech 1997 a 2009.
„Tato stavba je ukázkovým příkladem toho, jak mohou pozemkové úpravy měnit krajinu k lepšímu, zvyšují její odolnost vůči klimatickým výkyvům, chrání lidská sídla a zároveň vytvářejí prostor pro přírodu. Ocenění nás velmi těší, ale ještě více nás těší fakt, že se Mojmírův rybník osvědčil právě tehdy, když to bylo nejvíce potřeba,“ zdůraznila ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.
Myšlenku na vybudování nádrže jako první formuloval dnes již zesnulý starosta Bernartic Mojmír Michálek, po němž je nádrž symbolicky pojmenována.

Lokální biocentrum s vodní nádrží Mojmírův rybník u Tomíkovic
Projekt byl financován z velké části prostřednictvím Národního plánu obnovy a jeho celkové náklady dosáhly 29 milionů korun. Stavba byla zahájena v dubnu 2023 a kolaudační souhlas byl vydán v lednu 2024. Zásadní roli v přípravě hrála komplexní pozemková úprava v katastrálním území Tomíkovice, která umožnila majetkoprávní vypořádání pozemků a tím i samotnou realizaci stavby.
Realizace biocentra v Tomíkovicích je jedním z desítek opatření, která v Olomouckém kraji díky komplexním pozemkovým úpravám vznikla. Od roku 1991 jsou protierozní, vodohospodářská i ekologická opatření zrealizována na téměř 720 hektarech. V následujících letech jsou v kraji plánovány investice do pozemkových úprav a krajinotvorných staveb ve výši desítek milionů korun.
Jedná se například o rekonstrukci vodní nádrže Kačák u Vlčic na Jesenicku za 10,5 milionu korun, výstavbu vodní nádrže v katastru Horního Újezdu na Přerovsku za 23,6 milionu, rekonstrukci tabulového jezu v Nové Dědině u Uničova na Olomoucku za 20 milionů a protipovodňová opatření u Ondratic na Prostějovsku za 21 milionů. „Letos se stavby zahájí, ale dokončeny budou nejdříve v roce 2026, i vzhledem k tomu, že žádosti o dotaci se budou podávat od letošního 1. července,“ dodala Kazdová.