Článek
„Dochází k významnému snížení vypouštěného znečištění o více než padesát procent co do obsahu organických látek,“ potvrdil náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) s tím, že se mechanické čištění podařilo obnovit podle plánu.
„Nejprve došlo k úspěšnému zatížení čistírny z jedné poloviny přítoku sbírajícího splaškovou vodu z Poruby. Následně byla čistírna zatížena i druhou polovinou přítoku, která jímá splašky v Moravské Ostravě,“ doplnil.
Druhý stupeň, tzv. biologické čištění, který odstraňuje i rozpuštěné znečištění, má čistička spustit na jaře. Vše ale bude záviset na teplotě odpadních vod, protože při nižších teplotách je rozběhnutí biologického procesu pomalejší.
„Spuštění biologického stupně čištění bude nabíhat postupně, protože je nutné navézt do aktivačních nádrží tzv. aktivovaný kal, který se musí adaptovat na přitékající znečištění a zároveň musí narůst jeho objem. Aktivovaný kal je směsí různých mikroorganismů, které při svém metabolismu odstraní z odpadní vody organické znečištění, dusík a fosfor, a k těmto biochemický procesům potřebují mít také vhodné teplotní podmínky,“ vysvětlil ředitel Ostravských vodáren a kanalizací Petr Konečný.
Do Odry v Ostravě tečou splašky. Čistička se má rozjet do konce roku
Upozornil, že vzhledem k mimořádně velkým škodám bude kompletní obnova ústřední čistírny pokračovat i po spuštění biologického čištění. Dílčí opravy technologických částí provozu potrvají zřejmě po celý letošní rok.
Ústřední čistírnu odpadních vod zdevastovala povodeň v polovině loňského září. Voda, která areál zaplavila místy až do výše šesti metrů, způsobila totální kolaps všech zařízení i celé technologie čištění odpadních vod, od té doby tekly splašky přímo do Odry.