Článek
Za odstranění nádob s hořlavými kapalinami Moravskoslezský kraj zaplatí 11 milionů korun. Předpokládalo se, že částka bude o něco nižší, avšak ukázalo se, že bývalý autoservis skrývá mnohem více nebezpečného odpadu. Původně měly práce vyjít na 10,6 milionu korun.
„I když by tyto náklady měla nést polská strana, která je za návoz materiálu do Bohumína prokazatelně zodpovědná, uhradí fakturu Moravskoslezský kraj. Chystáme se jednat s ministerstvem životního prostředí, bylo by fér, kdyby se nám tyto peníze do krajského rozpočtu vrátily,“ uvedl moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO).
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) Novinkám řekl, že Česká republika nyní bude po Polsku náklady na likvidaci odpadu v Bohumíně vymáhat. „Poláci nám to musí zaplatit. Napsal jsem polské ministryni oficiální dopis, mezi ministerstvy je to intenzivně řešeno. Ale zjednodušeně řečeno, na to musí být dva, musí to chtít řešit obě strany,“ zkonstatoval ministr.
Bývalý bohumínský autosalon ukrýval nebezpečný odpad z Polska. Po šesti letech začala jeho likvidace
Práce na odstranění 338 tun odpadu začaly v Bohumíně letos 6. ledna, ukončeny byly v pátek 24. ledna.
„Jsem rád, že se nám podařilo vyřešit ekologickou zátěž, která trápila nejen občany Bohumína. Původní odhady hovořily o 330 tunách nebezpečných látek a byly skoro přesné. Nakonec se jednalo o 338 tun odpadu. Ten už je přemístěn na zabezpečené plochy do spalovny nebezpečných odpadů, také byl dokončen úklid prostor bývalého autosalonu,“ upřesnil hejtman s tím, že vyklizený objekt bude předán majiteli v pondělí 3. února.
Několik týdnů ve spalovně
Likvidační práce měla na starosti společnost Recovera Využití zdrojů. Firma nádoby s hořlavými kapalinami odvezla z Bohumína do spalovny nebezpečných odpadů. Tam se bude odstraňovat několik týdnů.
„Spalovna bude vše likvidovat postupně tak, jak jim umožní provozní kapacity. Teď je ovšem důležité, že je nebezpečný odpad uskladněn a připraven k odstranění, aby už neohrožoval zdraví lidí ani životní prostředí,“ shrnul Bělica.