Hlavní obsah

Starý zimák v Třinci se promění v supermoderní výzkumné a vývojové centrum

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Třinec

Tam, kde se před lety v Třinci proháněli hokejisté, budou v budoucnu pracovat vědci a inovátoři. Z bývalého zimního stadionu, ve městě známého jako stará Werk Arena, vznikne CirkArena, výzkumně-vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku. Její stavba má začít letos na jaře.

Foto: MMV

Ve vývojové a výzkumné centrum CirkArenu se promění nevyužívaný zimní stadion v Třinci.

Článek

Náklady na výstavbu unikátního centra se pohybují okolo dvou miliard korun, většinu uhradí dotace ve výši téměř 1,7 miliardy z operačního programu Spravedlivá transformace. Financování projektu schválilo ještě na konci loňského roku ministerstvo životního prostředí.

„Centrum se zaměří na výzkum průmyslových odpadů specifických pro Moravskoslezský kraj, jako jsou strusky a odprašky, bioodpadů a stavebních odpadů,“ vysvětlil Jakub Švrček, výkonný ředitel výzkumné společnosti Materiálový a metalurgický výzkum, která o dotaci na projekt žádala.

Foto: Tomáš Januszek

Současná podoba nevyužívané staré Werk Areny v Třinci.

Lední hokej se v místě staré Werk Areny na Lesní ulici hrál od roku 1967. O devět let později byla umělá ledová plocha zastřešena a vznikl zimní stadion. Extraligoví hokejisté na něm hráli zápasy až do dubna 2014, poté se přestěhovali do nové multifunkční arény, která byla pojmenována stejně: Werk Arena. V roce 2016 byla na starém zimním stadionu definitivně zrušena ledová plocha a od té doby hala čeká na nové využití.

„Stavba samotná bude unikátní ukázkou cirkulární ekonomiky ve stavebnictví. Vznikne recyklací brownfieldu, staré Werk Areny, a stane se příkladem toho, jak může region čelit výzvám spojeným s transformací,“ poukázal Švrček s tím, že cílem CirkAreny je vytvořit prostor, kde se budou rozvíjet inovace zaměřené na efektivní využívání materiálů, snižování odpadu a technologický pokrok v oblasti udržitelnosti.

Po uši v odpadcích. V pražském obchodním centru zkoumali, co lidé vyhazují do košů

Domácí

Kromě Materiálového a metalurgického výzkumu se na projektu CirkAreny, za nímž stojí třinecká architektonická kancelář Fiala Architects, mimo jiné podílí Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, ČVUT Praha, Univerzita Tomáše Bati Zlín, Ústav chemických procesů Akademie věd či město Třinec.

Foto: MMV

Budoucí podoba CirkAreny

„Ze schválení dotace mám obrovskou radost, pro Třinec to bude do budoucna velká věc. Na místě, které zažívalo velké úspěchy našich hokejistů, vznikne projekt, který zvýší prestiž města a nabídne nová pracovní místa, třeba i pro špičkové vědecké kapacity z celé republiky,“ poukázala primátorka Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), která je ráda, že zastaralý zimní stadion dostane nové využití.

Pokud půjde vše podle plánu, bude CirkArena postavena a vybavena do konce roku 2027. Od roku 2028 by měla být v plném provozu. Práci v ní najdou desítky odborníků. „V té vědecké praxi by se mělo jednat o více než stovku vědců, dalších zaměstnanců tam budou desítky,“ upřesnil výkonný ředitel Švrček.

Výběr článků

Načítám