Článek
„Chceme tím vzdát hold všem, kteří zasvětili život hornictví. Ocitáme se v situaci, kdy ruku v ruce s koncem těžby uhlí postupně zmizí i profese s ní spjaté. Uhlí pomalu nahrazují jiné zdroje energie, nicméně většina z toho materiálního, čím jsme nyní obklopeni, by bez uhlí prakticky nemohla vůbec vzniknout,“ uvedl Roman Sikora, generální ředitel OKD.
Publikace se zabývá současnými i historickými havířskými profesemi, jako jsou například razič, rubač, hlubič, vrtač, narážeč, štajger, kupelař, vzorkař, báňský záchranář, známkařka, lampářka, práč a další. Popis jednotlivých profesí doplní fotografie a příběhy těch, co tyto profese zastávali či zastávají.
„Lidské příběhy možná naznačí, zda byla hornická práce pouhou formou obživy, nebo se pro mnohé stala také životním posláním,“ poukázal Sikora s tím, že by byl rád, kdyby lidé měli vždy na paměti, co uhlí a hornictví kraji i naší zemi dalo. „A drželi v úctě ty, kdo s ním spojili svůj profesní život. A kvůli nim udržovali hornické tradice živé i poté, co se hornické řemeslo v našem kraji stane minulostí.“
Knihu o zanikajících povoláních pokřtí OKD na Hornických slavnostech, které se uskuteční spolu s oslavami města Karviné v červnu. Kromě odborníků OKD spolupracují na knize fotografové Boris Renner a Petr Chodura, spisovatel Richard Sklář a pamětník Vladimír Špok, jeden z prvních zaměstnanců dnes už posledního činného Dolu ČSM.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku, které těží v posledním hlubinném Dole ČSM s lokalitami Sever a Jih ve Stonavě na Karvinsku. Ročně firma se zhruba 3300 zaměstnanci vytěží asi 1,2 milionu tun uhlí.