Článek
„Vnímám to pozitivně. Cítím, že v zásadních věcech dokážeme táhnout za jeden provaz. Pokud v sobotu jen deset lidí nesouhlasilo s přehradou a dalšími opatřeními, tak je to známka toho, že obec drží pospolu. A to je nejlepší zjištění toho referenda,“ netají optimismus starostka Michaela Hermanová (Občané pro rozvoj obce).
Ujistila, že obec se zhruba 330 obyvateli už nyní nemusí proti přehradě bojovat, jak jí to nařizoval výsledek referenda z roku 2008. Tehdy stavbě protipovodňové přehrady na řece Opavě řeklo ne 55 obyvatel z 220 oprávněných voličů. Nyní, v sobotu 26. dubna, dorazilo k volební urně 146 z 281 možných voličů, z toho bylo 137 hlasů platných, přičemž 127 voličů s protipovodňovými opatřeními souhlasilo a deset bylo proti.
Protože však otázky obou referend byly rozdílné, nemůže podle ekologa Mojmíra Vlašína výsledek sobotního hlasování prolomit platnost referenda z roku 2008. S tím ale starostka Hermanová zásadně nesouhlasí.
„Za nás ta otázka koresponduje s otázkou z roku 2008. Ta původní v sobě zahrnovala problematiku bourání budov. Jenže ty už dávno nestojí, takže tato část byla zcela irelevantní. A současná otázka se zabývala stejnou podstatou zbývající části původní otázky. To znamená, jestli lidé chtějí, nebo nechtějí přehradu a další protipovodňová opatření,“ vysvětlila s tím, že obec otázku konzultovala i s ministerstvem vnitra.
Starostka věří, že výsledek sobotního plebiscitu nikdo nenapadne. „Ale opravdu nás zaráží, že ještě vůbec může někdo předpokládat, že by mohlo být stále platné staré referendum, a že nám někdo říká, jak bychom měli naši obec budovat a vést.“
Z výsledku referenda má radost i Povodí Odry. „Je dobrým signálem pro zahájení úzké spolupráce na přípravě protipovodňových opatření, která nesouvisí přímo s vodní nádrží, ale ochrání část obce proti stoleté vodě, a současně můžeme pokračovat v majetkoprávním vypořádání obecních pozemků,“ řekl generální ředitel státního podniku Petr Birklen.

Takto má vypadat přehrada v Nových Heřminovech.
Ten chce obci navrhnout vznik pracovní skupiny, která se bude pravidelně scházet se zástupci obyvatel nad postupem prací vedoucích nejen ke stavbě přehrady. „V současnosti pracujeme na dokladové části projektové dokumentace pro stavební povolení vodního díla Nové Heřminovy a zároveň se připravuje dokumentace pro provádění stavby,“ nastínil.
Předpokládá, že žádost o vydání stavebního povolení podá státní podnik na začátku druhé poloviny letošního roku, jeho vydání by pak mohl obdržet v průběhu roku 2026.
„Majetkoprávní vypořádání postoupilo do finálních jednání, jeho stav zatím hodnotíme kladně. Stále platí, že naší prioritou je najít shodu podmínek u všech vlastníků,“ ujistila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Dodala, že k případnému vyvlastnění by podnik sáhl až jako k poslední možnosti. „I v takovém případě ale zůstane prostor pro individuální jednání otevřený, a pokud dojdeme ke shodě, jsme připraveni proces na náš návrh ukončit,“ podotkla.
O stavbě protipovodňové přehrady na řece Opavě se hovoří desítky let. Stát o ní rozhodl v roce 2008, dosud ale nezačala. Zkraje letošního roku ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil, že výstavba by měla začít nejpozději v říjnu 2027.
Vybudování přehrady má stát 4,7 miliardy korun, dalších 1,7 miliardy mají jít na úpravy toku pod nádrží a na asi 2,6 miliardy vyjde přeložka silnice. Celkově jde o zhruba 9 miliard, do nichž však nejsou započítány náklady na výkupy pozemků.
Ministerstvo pro místní rozvoj už vydalo územní rozhodnutí pro stavbu přehrady. To ale na konci ledna napadl žalobou ekologický spolek Děti Země. „Strany se písemně vyjádřily, správní senát nyní studuje spisový materiál, který je poměrně rozsáhlý,“ uvedl mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Zářijová povodeň způsobila v obci značnou škodu.
Poukázal, že například spisová dokumentace od ministerstva pro místní rozvoj uložená na USB disku má 475 megabajtů a spisový materiál od Krnova a Bruntálu dorazil na soud ve čtyřech krabicích o rozměrech A3.
Ekologové z Dětí Země mají zato, že žaloba může skončit jen dvěma způsoby. Buď ji soudce zamítne a přípravy na stavbu přehrady budou pokračovat, nebo ji uzná a rozhodnutí ministerstva zruší. To se pak bude muset s připomínkami aktivistů vypořádat znovu.
Proti přehradě v Nových Heřminovech vystupuje dlouhodobě i další nezisková organizace Hnutí Duha, ta ale žalobu nepodala.