Hlavní obsah

Polská firma loví zaměstnance v Česku, trend je však přesně opačný

4:06
4:06

Poslechněte si tento článek

Moravskoslezský kraj

Jako pěst na oko působí mezi billboardy s nabídkami na práce ty, jež hlásají: Pracujte v Polsku. Velkoplošné inzeráty se paradoxně objevily na řadě míst na severu Moravy a ve Slezsku, kam naopak denně za prací dojíždí tisíce Poláků.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Jeden z billboardů nabízejících práci v Polsku je i v centru Ostravy.

Článek

Billboardy nechal instalovat polský výrobce oken, posuvných systémů, bran či dveří. „Nabízíme pět tisíc zlotých (zhruba 29 800 korun) netto. Pracovat můžete v Kornicích, Wodzisław Śląski a Kędzierzyn-Koźle. Doporučujeme zaslat životopis,“ píše se v odpovědi zaslané na e-mail uvedený na billboardu. „Hledáme okolo tisíce lidí, Čechy i Poláky. Máme dvě další výrobní haly, a právě do nich hledáme lidi,“ vysvětlil Novinkám.cz Przemysław Kucharski, obchodní zástupce firmy Eko-Okna, která za nabídkou práce v Polsku stojí.

„Je to bizár,“ komentuje billboardy ředitel jedné z moravskoslezských firem. „Nabízí na post operátora docela hezký plat, ale už nezmiňují podmínky,“ objasnil.

Poláci našli první auto své poválečné výroby

AutoMoto

Zkušenost s polskou firmou má Martin Svozil, generální ředitel společnosti KES – kabelové a elektrické systémy, vyrábějící kabelové svazky pro automobilový a elektrotechnický průmysl ve Vratimově na Ostravsku i polském městě Wodzisław Slaski. „Je to asi největší výrobce v Unii. Bojujeme s ním o zaměstnance asi pět let, je to státem podporovaná společnost,“ řekl. Naznačil, že za firmou stojí polská konzervativní strana Právo a spravedlnost. „Ovšem je to práce hrozně manuálně náročná, nevhodná pro ženy. Proto to pro nás není velká konkurence, ač nabízejí mírně vyšší plat,“ dodal Svozil.

To, že podmínky nejsou u polského výrobce oken ideální, si myslí i Tomáš Müller, výkonný ředitel společnosti PF Plasty v Chuchelné na Opavsku, která zaměstnává desítky Poláků. „V té firmě mají mnohem rychlejší tempo výroby. Od nás tam část lidí odešla a někteří se už vrací, protože to tempo nezvládají,“ uvedl s tím, že nabídce se nediví.

„Českému průmyslu trošku ujel vlak, nemáme dobře nastaveny procesy,“ upozornil a dodal, že nás Polsko předběhlo i ve výši minimální mzdy. „Ta jejich je vyšší o pár tisíc. My už jsme kvůli tomu odliv pracovníků zaznamenali,“ přiznal Müller.

Českem prochází vlna propouštění

Ekonomika

„Zmíněné billboardy cílí spíše na pracovníky na nižších pozicích, nejsou proto pro firmy v kraji v tuto chvíli velkou konkurencí. Vzhledem k ekonomickému vývoji Polska a stále větší přítomnosti světových firem v polských metropolích je ale možné, že se z Polska v dohledné době stane zajímavá pracovní destinace,“ míní Petr Holica, ředitel Sekce regionálních zastoupení Svazu průmyslu a obchodu ČR.

Podle Nicoly Dedkové, projektové manažerky Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje, je hledání zaměstnanců polských firem v Česku spíše ojedinělé. „Zatím jsme se s nabídkami práce v Polsku nesetkali ani jsme nezaznamenali výraznější trend, že by obyvatelé Moravskoslezského kraje dojížděli za prací k našim severním sousedům. Dosud byl běžný opačný směr,“ podotkla.

To, že by se mohla zaběhnutá praxe změnit a do Polska by za prací jezdili Češi, si nemyslí ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Petr Prokop. „Je to ojedinělý případ, stále platí, že v mnohem větší míře pracují polští občané u nás v kraji,“ řekl. Počty Poláků dojíždějících za prací do Moravskoslezského kraje podle jeho slov stoupají a doložil to i statistikami. Zatímco v roce 2014 pracovalo v regionu necelých 4300 Poláků, v roce 2023 jich podle statistiky úřadu práce bylo už téměř 14 tisíc.

Pro stavbu gigafactory na Karvinsku zatím nejsou patřičná povolení. Kraj chce továrnu raději na brownfieldu

Moravskoslezský kraj

Výběr článků

Načítám