Hlavní obsah

Po krachu huti se v Ostravě zlepšilo ovzduší

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Loňský krach huti Liberty Ostrava měl pozitivní vliv na kvalitu ovzduší na Ostravsku. Vyplývá to z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která hodnotí kvalitu ovzduší za rok 2024. Podle ní po zastavení provozů v huti významně kleslo množství prachu v ovzduší zejména v ostravských částech Radvanice a Bartovice.

Foto: ČHMÚ

Průměrné roční koncentrace PM10 v uplynulých pěti letech na vybraných ostravských stanicích

Článek

„Nezanedbatelný lokální vliv na snížení koncentrací suspendovaných částic PM10 (polétavý prach) a PM2,5 i dalších látek v části Ostravska mělo odstavení významné části průmyslových zdrojů v areálu společnosti Liberty Ostrava,“ stojí ve zprávě meteorologů.

Zastavení provozu hutní prvovýroby v Liberty Ostrava vedlo k významnému poklesu průmyslových emisí tuhých znečišťujících látek do ovzduší.

„Jednalo se především o důsledek zastavení provozu koksovny v září 2023 a aglomerace a ocelárny v prosinci 2023. Změny ve společnosti Liberty Ostrava měly na kvalitu ovzduší prokazatelně významný vliv,“ sdělili ve zprávě hodnotící loňskou kvalitu ovzduší odborníci z ČHMÚ.

Když ostravská huť nejede, je vzduch čistší. Výskytu smogu to ale nebrání

Domácí

Meteorologové poznamenali, že v minulosti byla úroveň znečištění suspendovanými částicemi v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice, na jehož území menší část huti stojí, dlouhodobě nejvyšší nejen v rámci Ostravy, ale patřila k nejvyšším i v celém Česku.

„Po zastavení provozu hutní prvovýroby tam však byly naměřeny stejné, nebo dokonce nižší koncentrace polétavého prachu než na většině území Ostravy,“ uvádí zpráva.

„Dlouhodobě jsme upozorňovali na to, jaké jsou kvůli huti v Radvanicích a Bartovicích problémy s ovzduším. Žádali jsme ekologizaci provozu, hlavně ocelárny. To se nepovedlo a nyní je vidět, jak významný dopad na zlepšení čistoty ovzduší u nás má omezení činnosti huti,“ reagoval na informace od meteorologů starosta obvodu Radvanice a Bartovice a zároveň náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).

Dodal, že v ovzduší se snížil výskyt karcinogenního benzoapyrenu a menší je také prašnost, takže změnu lidé nejen cítí, ale i vidí na parapetech či terasách.

„Je to opravdu hodně poznat. Navíc se snížila i hlučnost. Huť nejede, a tak lidé, hlavně v noci, už neslyší to vibrování a otřesy z provozu,“ popisoval Boháč s tím, že konkrétní čísla pro celou Ostravu by měl mít Zdravotní ústav Ostrava v únoru.

Výběr článků

Načítám