Hlavní obsah

Po 21 letech začala v Ostravě stavba unikátní Černé kostky za 2,6 miliardy

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Konečně se obyvatelé Ostravy po 21 letech dočkali toho, že začala výstavba unikátní Černé kostky, tedy nového sídla Moravskoslezské vědecké knihovny a Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt ikonické Černé kostky bude stát 2,6 miliardy korun a jde o jednu z největších investic Moravskoslezského kraje, kterou finančně podporuje program Spravedlivá transformace, ale také město Ostrava.

Foto: Archiv Moravskoslezského kraje a architektů

Takto bude vypadat supermoderní knihovna v Ostravě, jejíž stavbu schválil Moravskoslezský kraj.

Článek

V úterý 29. dubna byl před polednem poklepán základní kámen Černé kostky, veřejnosti se má devítipatrová budova otevřít v roce 2027. Poklepání proběhlo netradičně, a to za pomoci virtuálních kladívek v mobilní aplikaci.

Návrh podoby originálního ostravského objektu vzešel z architektonické soutěže už v roce 2004. S Černou kostkou zvítězil ateliér Kuba & Pilař. Současná krajská knihovna totiž sídlí v nevyhovujících prostorech ostravské Nové radnice už od svého vzniku v roce 1951.

V roce 2015, tedy 11 let od architektonické soutěže, však tehdejší vedení kraje od realizace Černé kostky ustoupilo kvůli vysokým nákladům. Kraj přišel s nápadem postavit nové sídlo knihovny v Dolní oblasti Vítkovice. Ale i z toho nakonec sešlo.

Nakonec se kraj rozhodl v roce 2018 projekt Černé kostky oživit a aktualizovat tak, aby vyhovoval současným požadavkům knihovny a technologickým novinkám.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Netradiční poklepání základního kamene pomocí virtuálních kladívek v mobilech.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Netradiční stavební kámen vznikl z knih z fondu Moravskoslezské vědecké knihovny zatavených do epoxidu.

Půjčení knihy do deseti minut

„Naši čtenáři se už hodně těší na luxusní prostory nové knihovny, na perfektní studijní zázemí. Náš knižní fond, který čítá 1,2 milionu svazků, bude konečně pod jednou střechou. Milion knih nebudeme svážet z externích skladů, ale budou na jednom místě, takže se k nim čtenáři dostanou do deseti minut. V současnosti musí na knihu čekat 24 hodin,“ uvedla ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Libuše Foberová.

Podotkla, že v Černé kostce bude i samoobslužný provoz, nový knihovní systém, který bude využívat umělou inteligenci. „Nakonec je vlastně výhodou, že se na objekt čekalo 21 let, protože bude vybaven těmi nejnovějšími technologiemi. Kdyby už stál, tak by se nyní stejně muselo renovovat,“ myslí si Foberová.

Podle moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO) je Černá kostka symbolem velké změny a transformace celého regionu a lákadlem pro mladou generaci, vysokoškoláky a nadané lidi. „Je to veliký projekt. Věřím, že tak jak to máme ve smlouvě, tak bude do 26 měsíců budova hotova,“ zkonstatoval hejtman.

Foto: vizualizace Krajský úřad MSK

Pohled dovnitř Černé kostky (vizualizace)

Foto: vizualizace Krajský úřad MSK

Černá kostka v Ostravě

Promění se celá lokalita

Ostravský primátor Jan Dohnal (Spolu) upozornil, že společně s výstavbou Černé kostky se do dvou až tří let promění celá tato lokalita. „Půjde o novou výkladní skříň v srdci města. Naproti Černé kostce se staví nová koncertní síň, za kostkou pak nový parkovací dům. Opravena bude i ulice 28. října, revitalizovat se bude sad Milady Horákové. Už za pár dnů začne rekonstrukce nedalekého náměstí Republiky, což je významný ostravský dopravní uzel,“ upřesnil ostravský primátor.

V Černé kostce nebude jen krajská knihovna a centrum digitalizace a vzdělávání. Vznikne tam například i nahrávací studio, dětské koutky, kino, kreativní dílny, zasedací místnosti, studovny, laboratoře a pracoviště pro využívání umělé inteligence.

Odhaduje se, že celkové náklady mohou být i o něco vyšší. Z Evropské unie půjde na stavbu odhadem 1,6 miliardy korun, kraj by měl uhradit kolem 950 milionů a město Ostrava 300 milionů.

Související témata:
Černá kostka

Výběr článků

Načítám