Článek
Vybrané ubytovny by tak už v roce 2026 zaplatily pětinásobně vyšší daň z nemovitosti než letos, což je navýšení v desítkách tisíc korun.
Vznik nové vyhlášky, kterou by měli ostravští zastupitelé schvalovat letos v červnu, inicioval nejlidnatější městský obvod Ostrava-Jih. Právě on má totiž na svém území osm z deseti problémových ubytoven. Ty další dvě jsou v části Mariánské Hory a Hulváky.
„Pouštíme se do něčeho nového a neprobádaného,“ připustila před městskými zastupiteli náměstkyně ostravského primátora pro strategický rozvoj a kulturu Lucie Baránková Vilamová. „Z právních analýz jsme zjistili, že to jde takto zavést a ubytovny takto vymezit, tedy rozdělit na problémové a ty ostatní. Nemáme se zatím kde inspirovat, protože v jiných městech v Česku to ještě nevyzkoušeli,“ vysvětlila náměstkyně.
Ostravský primátor Jan Dohnal k novince uvedl, že Ostrava má smůlu v tom, že těchto ubytoven má skutečně hodně. „Bezdoplatkové zóny byly zrušeny a Česku chybí zákon o sociálním bydlení. Stát nemá koncepci, jak tento problém řešit, proto si musíme nějak pomoci sami, i když máme jen omezené možnosti,“ upřesnil primátor.

Hotelový dům Hlubina v Ostravě-Jihu má špatnou pověst.
Opozice varuje před diskriminací
Opozice však připravované opatření spíše kritizuje s tím, že finanční navýšení bude pro majitele ubytoven jen nepatrné, upozorňuje ale i na další možné problémy. „Skutečně je právně v pořádku, pokud vybereme jen některé ubytovny, které budeme finančně regulovat? Nejedná se o jejich diskriminaci? dotazoval se například vedení města opoziční zastupitel Ondřej Němeček (Jdeto!!!).
Náměstkyně Baránková Vilamová mu sdělila, že jde o nový institut, který v Česku ještě nebyl využit, ale že je město přesvědčeno, že je to právně správně. Ubytovny byly vybrány podle toho, zda se v nich vyskytují sociálně patologické jevy a vyžaduje se v nich sociální práce. Řeší se v nich např. ublížení na zdraví, krádeže, zneužívání drog, záškoláctví, domácí násilí, vandalismus a další problémy. Těch ostatních třináct ubytoven funguje v klasickém režimu, kde jsou ubytováváni převážně brigádníci a pracovníci firem a jsou bezproblémové.
Další opoziční zastupitel Martin Juroška (Ostravská levice) zkonstatoval, že je to jen symbolické opatření. „I kdyby to finanční navýšení ze strany města bylo mnohem výraznější, tak ti majitelé ubytoven prostě zvednou platby těm svým ubytovaným. Stát jim to zaplatí prostřednictvím daňové politiky. Je to opravdu ze strany města jen gesto. Je škoda, že ústavní soud zrušil bezdoplatkové zóny,“ prohlásil Juroška.
Vyšším zdaněním chce vedení Ostravy motivovat majitele a provozovatele ubytoven odstraňovat zmíněné nežádoucí jevy, což by jim pak pomohlo dosáhnout nižšího zdanění. Zároveň bude mít Ostrava větší výnos z uvedené daně. Tento příjem kryje náklady, které radnicím vznikají s provozem těchto ubytovacích zařízení.
Návrh nové vyhlášky již zastupitelé schválili v březnu, nyní mají možnost se k novince vyjádřit i vlastníci a provozovatelé ubytoven. V červnu se pak na zastupitelstvu rozhodne, zda vyhláška vejde od 1. ledna 2026 v platnost.