Hlavní obsah

Obyvatelé Horní Lomné křičeli na těžaře plynu i na vlastní zastupitele

5:02
5:02

Poslechněte si tento článek

Horní Lomná

Zlost i bezmoc byla tento týden cítit z desítek obyvatel Horní Lomné na Jablunkovsku během schůze zastupitelstva. Lidé dali vedení obce i zástupcům společnosti Lomenská těžební najevo, že nesouhlasí s plánem těžařů zahájit v obci ležící v chráněné krajinné oblasti Beskydy těžbu plynu. Petici, která těžbu odmítá, už podepsalo asi 800 lidí.

Lidé v Horní Lomné těžbu plynu nechtějíVideo: Pavel Karban, Novinky

Článek

„Nesouhlasíme s tím, dojde k obrovskému narušení přírody,“ upozornila Hana Drozdová. Jí i asi osmi desítkám lidí, kteří se jednání zúčastnili, vadí, že se jich nikdo na názor ohledně těžby z existujícího vrtu v lokalitě Doubrava neptá.

„V Horní Lomné žije tři sta šedesát sedm lidí a je tady sto třicet jedna rodinných domků. Vy obhajujete svůj pozemek a já obhajuji všech sto třicet jedna majitelů domů,“ řekla těžařům, za což sklidila potlesk.

Drozdová připomněla, že se obyvatelé bojí zvýšení hluku, emisí, znečištění podzemních vod a zničení přírody včetně chráněného pralesu Mionší. „Musíme si říkat pravdu, a to co tady slyším, je lhaní a manipulace,“ poukázala další z debatujících občanek.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Ještě před začátkem zastupitelstva vyvěsili lidé transparent odkazující na petici nazvanou Zachraň Lomnou.

„Jediný váš cíl je získat prostředky z těžby. My žijeme nebo máme chalupy v chráněné krajinné oblasti, je to krajina, jak vyplývá z názvu, hodna ochrany. Je tady strašně krásně a vy tady chcete těžit a vykládat nám, že těžba plynu nenaruší v tomhle úzkém údolí hluk, světlo, teplo, že to nenaruší mikroklima. To jsou nesmysly,“ poukázala žena.

Levnější energie jsou kecy, míní obyvatelé

Jednatel Lomenské těžební, která vrt vlastní, Radim Kolářský upozornil, že se nebaví o tom, jestli bude povolena těžba. „Ale jakým způsobem se bude plyn těžit a jak se bude zužitkovávat,“ doplnil s tím, že možností je několik, včetně té, že půjde do místní sítě.

„Budete mít plyn i elektřinu za potenciálně za nižší ceny,“ řekl Kolářský za což se mu lidé vysmáli. „To jsou kecy,“ křikl na něj kdosi ze sálu. „Je to naše dobrá vůle, že s vámi chceme spolupracovat. Je to náš majetek a my tady budeme těžit,“ řekl. To lidi rozčílilo ještě víc.

„Tak nás braňte,“ křičeli na vedení obce. Starosta Kamil Kawulok (SNK Salajčané) několikrát situaci uklidňoval, ale hněv se nakonec obrátil i proti němu. To, když přiznal, že petici nepodepsal, nebo když si občané vynutili hlasování zastupitelů o nesouhlasu s těžbou.

Pro totiž byli jen dva, zbylých pět se zdrželo. „Hanba! To jste se se ukázali! Proto jsme si vás zvolili,“ povykovali rozhořčeně občané. Když vášně opadly, padl z pléna návrh na vyhlášení referenda. „Už jsme se o tom taky bavili, projednáme to příště,“ naznačil starosta.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Obyvatelé Horní Lomné zaplnili sál hotelu Salajka, kde se zastupitelstvo konalo.

Petr Marosz, který stál v čele Horní Lomné v letech 1996 až 2012 upozornil, že s předchozím vlastníkem vrtu, firmou Unigeo, byla dohoda o tom, že v případě těžby, bude plyn dodáván do sítě pro Horní i Dolní Lomnou, Bocanovice, Mosty u Jablunkova a Milíkov. „Bohužel nový majitel to nectí,“ povzdychl si.

Geolog Jan Šulc z partnerské firmy Lomenské těžební uvedl, že obavy místních chápe. „Je to projekt, který tady třicet let nebyl. Nicméně finální rozhodnutí závisí na státní správě a nechal bych to na ní,“ zhodnotil. Podle Kolářského bylo čtvrteční jednání produktivní. „Doufáme, že najdeme cestu, jak spolupracovat. To znamená lidi, obec, naše firma.“

Aby mohla firma těžbu plynu spustit, potřebuje povolení od CHKO Beskydy, stavebního a báňského úřadu. Řízení o povolení k těžbě však zatím zahájili jen ochranáři, ale hned jej přerušili do doby, než firma dodá několik studií a potřebných dokumentů.

Kromě Horní Lomné chce Lomenská těžební těžit plyn také z existujících vrtů v Komorní Lhotce a Krásné. Zatímco v Komorní Lhotce dosud žádnou oficiální žádost obec o otevření vrtu nedostala, v Krásné se těží.

„Domnívám se, že od začátku je nedorozuměním to, že těžba plynu je u nás teprve plánovaná. Pokud vím, nikdy neskončila a probíhala i v minulých letech. Nové je, že s novým vlastníkem vrtu dochází k modernizaci technologií,“ nastínil starosta Antonín Tulach (ZAKr – Za Aktivnější Krásnou) s tím, že modernizace by měla mít pozitivní dopad ve směru k obci a občanům. Současně upozornil, že pokud má vlastník už jednou historicky těžbu povolenu, je ze strany obce v podstatě nemožné tento stav zvrátit.

Výběr článků

Načítám