Hlavní obsah

Moravskoslezský kraj zrušil veřejné energetiky. Důvodem je i kauza spojená se stíhaným exnáměstkem hejtmana Unuckou

3:49
3:49

Poslechněte si tento článek

Ostrava/Moravskoslezský kraj

Kvůli nedůvěře ze strany uživatelů, nedostatečné odbornosti energetiků či propojením s trestním stíháním exnáměstka hejtmana Jakuby Unucky zrušil Moravskoslezský kraj projekt Centra veřejných energetiků (CVE). Šlo přitom o jednu ze 13 strategických akcí v regionu financovaných z programu Spravedlivé transformace.

Foto: Moravskoslezský kraj

Fotovoltaika na jedné ze střech Moravskoslezského kraje. Na střeše exnáměstek hejtmana Jakub Unucka.

Článek

CVE mělo poskytovat bezplatné energetické poradenství a konzultace 300 obcím v regionu. Kraj plánoval, že na každé radnici obce s rozšířenou působností bude tzv. krajský energetik. Náklady na projekt byly 150 milionů korun, přičemž 127,5 milionu do něj vložila EU.

S návrhem na zrušení centra přišla příspěvková organizace Moravskoslezské energetické centrum (MEC), která za projekt zodpovídala. „Některé osoby, které se měly na projektu podílet, jsou trestně stíhané, přičemž kauza byla medializována a vrhá to špatný dojem na MEC a jeho zřizovatele, Moravskoslezský kraj,“ píše se v žádosti MEC.

Případ se týká zadávání veřejných zakázek, úplatkářství a dotačních podvodů, které od loňska prověřuje Úřad evropského veřejného žalobce. Z podvodu při zadávání veřejných zakázek bylo obviněno pět fyzických a jedna právnická osoba, dvě fyzické a jedna právnická osoba pak čelí obvinění z úplatkářství. Unucka byl obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Jedním z hlavních rizik je nedůvěra ze strany uživatelů, nesplnění požadovaných indikátorů i výkonnostních parametrů projektu a nedostatek lidských zdrojů. Cílem je mít dvaadvacet veřejných energetiků, přičemž v současnosti jich je jen dvanáct,“ stojí také v žádosti MEC na odstoupení od projektu.

Podle hejtmana Josefa Bělici (ANO) byl projekt účelově vytvořený a měl řadu problémů. „Nenaplnil podstatu, pro kterou měl být financován. Je dobře, že se ho podařilo zastavit za pět minut dvanáct,“ uvedl poté, co většina krajských zastupitelů zrušení projektu schválila. „Žádné peníze ale zatím vyplaceny nebyly, což je klíčové,“ poukázal.

Část opozice konec projektu kritizovala. „Přijde mi to líto, co s tím poradenstvím bude. Malé obce nemají energetický management zavedený. Myslím, že ta služba pro ně byla potřebná. Jestliže za necelý rok bylo osloveno přes sto obcí a provedeno čtyři sta konzultací, tak je to škoda,“ poznamenal Patrik Schramm (Spolu MSK).

Také někdejší hejtman Ivo Vondrák (STAN+OK) se zrušením CVE nesouhlasil. „Domnívám se, že požadavek na ty energetiky tady byl. Proto ten strategický projekt vznikl. Neříkám, že se dělalo všechno tak, jak mělo, nicméně energetika je jedna z klíčových bodů budoucnosti kraje a ta kompetence tady musí být. Někdo to bude muset řešit,“ hájil CVE s tím, že zrušení strategického projektu nepůsobí dobře. „Věřím, že dojde k tomu, že se ty peníze neztratí.“

To hejtman Bělica potvrdil. „Žádná škoda směrem k finančním prostředkům EU nevznikla, kraj o ty transformační peníze nepřijde, budou přesunuty do jiného projektu,“ přislíbil a dodal, že v Moravskoslezském energetickém centru dělá aktuálně hejtmanství forenzní audit.

Výběr článků

Načítám