Článek
„Pro místní je zrušení obrovské oplocené obory stejně významná událost, jako když před osmnácti lety zmizela díky Schengenu státní hranice. Teď si můžeme kdykoliv zajít z Vína k sousedům do Bučavky nebo navštívit slovanské hradiště, pýchu lokálních patriotů a potenciální turistický klenot Osoblažska, který zatím kromě myslivců, divočáků a daňků nikdy nikdo neviděl,“ raduje se z rozhodnutí státního podniku František Kuba, majitel pozemků ležících kilometr od obory v osadě Víno, která je součástí Slezských Rudoltic.
„Celý život jsme chodili na výlety podél plotu a představovali si, co za ním asi je, jako v dobách železné opony,“ pousmál se. Upozornil však, že lidem chybějí informace, což nahrává spekulacím. „Pokud vím, neproběhla okolo toho odborná diskuse v mysliveckých a lesnických kruzích. Netušíme, zda byly posuzovány alternativy rušení, neznáme ani způsob budoucího využití lesních pozemků a pronájmů honitby,“ poukázal Kuba.
Lánská obora vystřílí zvěř na třetinu. Pak se pootevře veřejnosti
„Zmizí ploty, bude to volně dostupné. Lidi se možná vrátí do mládí, kdy do míst, později začleněných do obory, chodili. Vede tam hezká cesta, pro pěší a cyklisty to bude vhodný doplněk jejich aktivit,“ míní starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač (Volby 2022).
Obora o výměře 438 hektarů sloužila od roku 1975 k chovu dančí a černé zvěře. „U daňků se jedná o chov s průměrnou kvalitou, která se neodlišuje od zvěře ze sousedících honiteb. U černé zvěře s ohledem na její vyšší koncentraci hrozí reálné riziko nákazy africkým morem prasat,“ vysvětlila důvody rušení mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Upozornila, že daňků i divočáků je v oboře více než v okolních honitbách, proto dříve, než lesníci zbourají ploty a oboru zpřístupní, sníží počty zvěře o desítky kusů. „Se zrušením obory počítáme do června, kdy odstraníme oplocení,“ sdělila Jouklová a dodala, že v budoucnu využijí pozemky obory k vytvoření volné honitby.
„Ta není trvale ohrazena plotem. A zatímco v oboře vlastní zvěř její majitel, ve volné honitbě je do ulovení majetkem všech,“ vysvětlila Jouklová jeden z rozdílů mezi oborou a volnou honitbou. „Další je, že obora musí mít minimálně padesát hektarů, zatímco honitba pět set. I proto plánujeme propojit pozemky obory s dalšími, které v sousedství spravujeme,“ doplnila.
Průměrný chov, vysoké náklady
Obdobně jako v případě Vína se Lesy ČR rozhodly zrušit oboru Loučná na Šumpersku, kde chovají jeleny, oboru Červený Hrádek u Jirkova určenou daňkům a muflonům a oboru Švadlenka poblíž Kutné Hory, kde rovněž žijí daňci. Všechny tři vznikly v 80. letech minulého století.
„Důvod jejich uzavření je obdobný jako u Vína. Průměrné výsledky v chovu zvěře a vysoké budoucí náklady do oprav,“ objasnila Jouklová, proč ruší i další tři obory s tím, že i místo nich vzniknou volné honitby.
Zrušením čtyř obor zpřístupní státní podnik pozemky o celkové výměře 1812 hektarů. Rozlohou největší z rušených obor je Loučná, která má 950 hektarů. Podle starostky obce Loučné nad Desnou na Šumpersku Petry Harazímové (Loučná spolu a srdcem) ale nebude mít konec obory pro obec nějaký význam.
„Víme o tom, že k tomu dojde, pro lidi bude lepší, že tam budou moci vstupovat bez omezení. Ale jiný efekt to asi mít nebude, provoz obory život v obci nikdy nenarušoval,“ ujistila starostka.