Hlavní obsah

Lesníci ruší několik obor, přístupné bude i Víno na Bruntálsku ukrývající zbytky slovanského hradiště

4:34
4:34

Poslechněte si tento článek

Bruntálsko/ČR

Půl století zůstalo lidem zapovězeno památkově chráněné slovanské hradiště z 8. století, vrchy Květnice a Vínský kopec či Suchý rybník mezi Albrechticemi, Třemešnou a Slezskými Rudolticemi na Osoblažsku. Už od léta je však budou moci turisté bez omezení navštívit, Lesy ČR totiž ruší oboru Víno, za jejímiž ploty se zmíněná místa nacházejí.

Foto: František Kuba

Do obory Víno se mohli lidé dívat dlouhá desetiletí jen přes ploty a bránu. Od léta se to však změní, Lesy ČR ji zruší a ploty zbourají.

Článek

„Pro místní je zrušení obrovské oplocené obory stejně významná událost, jako když před osmnácti lety zmizela díky Schengenu státní hranice. Teď si můžeme kdykoliv zajít z Vína k sousedům do Bučavky nebo navštívit slovanské hradiště, pýchu lokálních patriotů a potenciální turistický klenot Osoblažska, který zatím kromě myslivců, divočáků a daňků nikdy nikdo neviděl,“ raduje se z rozhodnutí státního podniku František Kuba, majitel pozemků ležících kilometr od obory v osadě Víno, která je součástí Slezských Rudoltic.

„Celý život jsme chodili na výlety podél plotu a představovali si, co za ním asi je, jako v dobách železné opony,“ pousmál se. Upozornil však, že lidem chybějí informace, což nahrává spekulacím. „Pokud vím, neproběhla okolo toho odborná diskuse v mysliveckých a lesnických kruzích. Netušíme, zda byly posuzovány alternativy rušení, neznáme ani způsob budoucího využití lesních pozemků a pronájmů honitby,“ poukázal Kuba.

„Zmizí ploty, bude to volně dostupné. Lidi se možná vrátí do mládí, kdy do míst, později začleněných do obory, chodili. Vede tam hezká cesta, pro pěší a cyklisty to bude vhodný doplněk jejich aktivit,“ míní starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač (Volby 2022).

Obora o výměře 438 hektarů sloužila od roku 1975 k chovu dančí a černé zvěře. „U daňků se jedná o chov s průměrnou kvalitou, která se neodlišuje od zvěře ze sousedících honiteb. U černé zvěře s ohledem na její vyšší koncentraci hrozí reálné riziko nákazy africkým morem prasat,“ vysvětlila důvody rušení mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Foto: František Kuba

Pohled do obory Víno přes otvor ve vratech.

Upozornila, že daňků i divočáků je v oboře více než v okolních honitbách, proto dříve, než lesníci zbourají ploty a oboru zpřístupní, sníží počty zvěře o desítky kusů. „Se zrušením obory počítáme do června, kdy odstraníme oplocení,“ sdělila Jouklová a dodala, že v budoucnu využijí pozemky obory k vytvoření volné honitby.

„Ta není trvale ohrazena plotem. A zatímco v oboře vlastní zvěř její majitel, ve volné honitbě je do ulovení majetkem všech,“ vysvětlila Jouklová jeden z rozdílů mezi oborou a volnou honitbou. „Další je, že obora musí mít minimálně padesát hektarů, zatímco honitba pět set. I proto plánujeme propojit pozemky obory s dalšími, které v sousedství spravujeme,“ doplnila.

Průměrný chov, vysoké náklady

Obdobně jako v případě Vína se Lesy ČR rozhodly zrušit oboru Loučná na Šumpersku, kde chovají jeleny, oboru Červený Hrádek u Jirkova určenou daňkům a muflonům a oboru Švadlenka poblíž Kutné Hory, kde rovněž žijí daňci. Všechny tři vznikly v 80. letech minulého století.

„Důvod jejich uzavření je obdobný jako u Vína. Průměrné výsledky v chovu zvěře a vysoké budoucí náklady do oprav,“ objasnila Jouklová, proč ruší i další tři obory s tím, že i místo nich vzniknou volné honitby.

Zrušením čtyř obor zpřístupní státní podnik pozemky o celkové výměře 1812 hektarů. Rozlohou největší z rušených obor je Loučná, která má 950 hektarů. Podle starostky obce Loučné nad Desnou na Šumpersku Petry Harazímové (Loučná spolu a srdcem) ale nebude mít konec obory pro obec nějaký význam.

„Víme o tom, že k tomu dojde, pro lidi bude lepší, že tam budou moci vstupovat bez omezení. Ale jiný efekt to asi mít nebude, provoz obory život v obci nikdy nenarušoval,“ ujistila starostka.

Výběr článků

Načítám