Hlavní obsah

Kamiony s odpadem se z Jiříkova vracejí do Německa. Ze zasněženého statku je musel vytahovat traktor

2:40
2:40

Poslechněte si tento článek

Kamiony s nelegálně dovezeným odpadem z vyřazených letadel a větrných elektráren, které stály dva týdny v areálu statku v Jiříkově-Těchanově, ve středu odjely zpět do Německa. Ministerstvo životního prostředí se domluvilo na návratu s německou stranou. Odpad, který byl v areálu mezitím složen, na místě zůstává.

Kamiony s odpadem opouští statek v TěchanověVideo: Obec Jiříkov

Článek

Kamiony začaly areál opouštět asi hodinu po poledni. Jejich odjezd nebyl vůbec jednoduchý, protože mezitím napadl sníh a tahače s těžkými návěsy nebyly schopny hnout se z místa. Proto musel být povolán traktor, který kamiony vytahoval na laně.

Situaci s nelegálně dovezeným odpadem z Německa se podařilo podle starostky zvládnout velmi rychle. „Považuji to za extrémní úspěch. Povedlo se nám vyvinout tlak jak na české orgány, tak na Německo,“ uvedla starostka Jiříkova Barbora Šišková (Jiná volba). O aféru se začala zajímat i německá média včetně televize ARD, která natáčela přímo na místě.

Foto: Aleš Honus, Novinky

V Těchanově natáčel i štáb německé televize ARD.

Podle starostky pět kamionů postupně odjelo ve středu odpoledne. Návrat se zatím týká jen nelegálního odpadu v kamionech. Desítky tun již složeného odpadu ale nadále zůstávají na místě, přestože úřady firmě Calves Group, která areál provozuje, nařídili ho odklidit. Zástupce firmy Stanislav Kraus řekl, že se tak stane v nejbližší době. I tento již složený odpad by se měl vrátit do Německa. Případ zatím stále šetří Česká inspekce životního prostředí a policie, řízení zatím není ukončeno.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Odpad v areálu statku v Těchanově

Rychlý návrat odpadu do Německa podle starostky umožnila dohoda ministerstva s německou stranou. „Spediční firma tak dostala svolení obou zemí, aby mohly kamiony odjet,“ řekla starostka.

První kamion s odpadem dorazil do Jiříkova v noci z 12. na 13. prosince, dalších pět jej následovalo v první polovině ledna, kdy na podnět obce zasáhla Celní správa a kamiony dostaly botičky ještě předtím, než byl odpad v areálu složen.

Odpad pochází z Německa od firmy Roth International, od které ho převzala ostravská firma Piroplastik. Dokumenty tvrdí, že jde o čisté plasty, které měly skončit na recyklační lince ve Skalici na Frýdecko-Místecku, ve skutečnosti se ale jedná o směs různých odpadů včetně sklolaminátu. Proč nakonec náklad skončil v Těchanově, není jasné.

Ostravský podnikatel spjatý s aférou s odpadem v přírodním parku má pozastavené členství v ODS

Moravskoslezský kraj
Související témata:

Výběr článků

Načítám