Článek
Huť není schopna kontaminaci podzemních vod a nedaleké řeky Lučiny toxickými látkami, které nadále vznikají v odstavených technologických celcích místní koksovny, zabránit. Insolvenční správce Liberty Ostrava Šimon Peták proto vyzval zajištěné věřitele, aby rozhodli, jak dále s jejím areálem naložit.
Po ukončení provozu koksovny loni v srpnu byla provedena základní technická opatření pro zamezení přímého ohrožení životního prostředí. Ta však k zastavení vzniku kontaminovaných vod, které se do technologických zařízení dostávají dešťovými srážkami, nestačí.
„Nádrže jsou aktuálně naplněny zhruba z devadesáti procent. Děláme maximum, abychom ekologickým škodám zabránili. V současné době však činí měsíční náklady na základní správu areálu vody v průměru dvacet pět milionů měsíčně, přičemž v majetkové podstatě nejsou finanční prostředky pro dlouhodobé udržování koksovny v tomto režimu,“ upozornil insolvenční správce.
Tvorbu jedovatých vod by podle něj zásadně omezila demontáž šesti hlavních technologických uzlů, které jsou základem ekologického rizika. Ta by však stála 123 milionů korun. „Tato částka je nejen investicí do ochrany životního prostředí, ale také do zachování hodnoty celého areálu koksovny,“ poukázal Peták.
Zdůraznil, že náklady na preventivní odstavení technologie jsou výrazně nižší než škody, které by vznikly na životním prostředí i majetkové hodnotě areálu. „Nejedná se pouze o ekologické riziko, ale i o čistě ekonomické rozhodnutí v zájmu věřitelů,“ řekl Peták.
Zajištěným věřitelům, v jejichž čele je státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), navrhl insolvenční správce tři možné postupy.
Prvním z nich je odborná demontáž rizikových částí technologie za asi 123 milionů korun. Druhou variantou je pokračovat v provizorní správě areálu s měsíčními náklady zhruba 25 milionů až do naplnění kapacity nádrží a následný zásah státu. Třetí možností je nedělat nic a oznámit situaci státním orgánům, čímž dojde ke vzniku vážné ekologické škody a znehodnocení předmětu zajištění.
„Všechny varianty kromě první povedou k výrazně vyšším finančním i environmentálním nákladům, přičemž konečné břemeno by stejně nesla Česká republika jako jediný akcionář EGAP,“ varuje Peták.
Huť Liberty Ostrava patří od roku 2019 do skupiny GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Kvůli dluhům převyšujícím 23 miliard korun se dostala do špatné situace, skončila v konkurzu a prodává se. Většina jejích provozů je zavřená, aktuálně zůstaly díky financování jiných firem jen tři, v nichž z původních více než 6000 zaměstnanců pracuje asi 2300 lidí.