Hlavní obsah

„I hlína je tady levnější.“ Češi berou zahradnictví v Polsku útokem

4:10
4:10

Poslechněte si tento článek

Bohumín/Polsko

Jedno auto s polskou značkou na deset až patnáct s českou. Tak to vypadá s nástupem jarního počasí na parkovištích a odstavných plochách u zahradnictví v polském příhraničí. Důvod je jasný, nižší ceny.

Foto: Pavel Karban, Novinky

S příchodem teplého počasí vyrážejí Češi na nákupy do zahradnictví v polském příhraničí.

Článek

„Vždyť je tu sám Čech,“ komentuje svérázným nářečím v sobotu po osmé hodině ráno v polské Olze množství svých krajanů důchodkyně Alice z Ostravy-Koblova.

Do města, jež se nachází nedaleko Bohumína, kousek za českou hranicí, vyrazila s dcerou.„Je to tu levnější, jaro se hlásí,“ doplnila žena s tím, že kolik ušetří, ale neví. „Spočítáno to nemáme, ale je to levnější,“ ujišťuje.

Podle jedné z prodavaček Češi berou doslova všechno. „Do zahrady, květiny, keře, bylinky, zeleninu, sazeničky, dekorace i hlínu,“ vypočítává. Dodává, že nouzi o zákazníky nemají žádný den. „Ale sobota je nejhorší, je tu nejvíce lidí,“ připojila zahradnice.

Ceny uvádí polské zahradnictví ve zlotých, po přepočtu pak vyjdou různé druhy bylinek na necelých 30 a macešky jsou asi za 15 korun. „Ty jsou tady levnější určitě, u nás je mají za 18. A ne tak velké a krásné,“ hodnotí manželský pár z Dolní Lutyně nabídku polských zahradníků.

Kromě květin a sazeniček nakupují Češi za hranicemi ve velkém i hlínu. Ta stojí od 155 korun za 80 litrový pytel. A zájem je i o kůru za zhruba 130 korun za 80 litrů.

„Já vzal hlínu taky, ale potřeboval jsem hlavně síto. Takové tenké a pěkné u nás není,“ vysvětluje Saša z Bohumína, proč se v sobotu ráno vydal k sousedům do Polska.

Také manželé Ladislav a Barbora z Ostravy plní vozík pytli se zeminou. „Zjistili jsme, že je to tady levnější,“ říká Barbora, zatímco její muž nosí pytle s univerzální zeminou do vozíku. „Podíváme se i na sazeničky, ale hlavně jsme chtěli tu hlínu,“ zopakovala.

Foto: Pavel Karban, Novinky

O hlínu mají Češi v Polsku velký zájem, na osmdesátilitrovém pytli ušetří desetikoruny.

Na nezájem Čechů si nemůže stěžovat ani zahradnictví v sousedních Chalupkách, které jsou na samé polsko-české hranici. Aby kupujícím z ciziny nabídli co největší komfort, nabízejí zboží už rovnou v korunách. Macešky tak mají za 15, krokusy za 25, narcisy za 30 a hyacinty za 35 korun.

„Já sem jezdím víceméně jednou za rok, jak začíná sezona,“ vykládá Pavel z Bohumína. „Zeminu, rostlinky, bylinky… Jsem ale spíše řidič, to kupuje mamka,“ upozorňuje.

Za hlavní výhodu zahradnických nákupů v Polsku považuje fakt, že vše, co člověk potřebuje, je na jednom místě. „A je to trošku levnější,“ říká.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Tady je mají levnější i hezčí, říká na adresu macešek jedna ze zákaznic zahradnictví v polské Olze.

To, že hlína je na startu jara jedním z hlavních artiklů, po kterém Češi v Polsku v těchto dnech jdou, potvrzuje také prodavačka zahradnictví v Chalupkách. „Univerzální zeminu máme za 150, kokosovou za 180 a kompost a kůru za 130,“ vyjmenovává a ukazuje přitom na jednotlivé pytle o obsahu 80 litrů.

Kromě nich se ale zákazníci probírají i sazeničkami, hlavně salátů, které tu mají za šest korun, i množstvím bylinek. Ty stojí od 30 do 40 korun za květináč.

Zatímco polská zahradnictví jsou v sobotním dopoledni plná kupujících, ta na druhé straně hranice v Bohumíně zejí prázdnotou. Zeminu tu prodávají dráž, 70 litrů za 200 či 215 korun, ceny některých květin či bylin však mají obdobné.

Například v zahradnictví v bohumínské části Vrbice nabízejí macešky za 15 a salát za čtyři koruny. „To není nic nového, že máme ceny podobné jako v Polsku,“ uvádí majitel zahradnictví Jiří Varkoček. „To je taková česká povaha, že co je z Polska, to je lepší. To je marné,“ povzdychne si.

Výběr článků

Načítám